KULTURA / Hudba

Lucie slaví výročí 30 let alba Černý kočky mokrý žáby, celé album živě přehraje při exkluzivních koncertech
 
Autor / zdroj foto: Marek Musil

Praha / Brbo / České Budějovice

Na podzim příštího roku to bude třicet let, kdy kapela Lucie vydala dnes už ikonické album Černý kočky mokrý žáby, které Ceny Anděl označily za nahrávku dvacetiletí. K výročí Lucie připravila dárek pro své fanoušky. Na třech exkluzivních koncertech, které se už nebudou opakovat, odehraje celou desku živě od začátku do konce. Koncerty se uskuteční 28. listopadu v Českých Budějovicích, 1. prosince v Brně a 7. prosince v Praze. Půjde o jediné samostatné koncerty kapely v roce 2023 i 2024. Kromě alba Černý kočky mokrý žáby na nich Lucie odehraje i své další hity napříč celou tvorbou. Na pódium si kapela přizvala hosty, připojí se třeba zpěvačka Lenka Dusilová a poctu společně vzdají producentovi alba Ivanu Královi. Publikum se může těšit na speciální scénografii a vizuály koncertu inspirované deskou.

Výročí třiceti let Černý kočky mokrý žáby si chceme připomenout i s našimi fanoušky. Stejně jako my, i oni s ní mají určitě spojené vzpomínky. Proto jsme nachystali minisérii tří halových vystoupení, kde desku odehrajeme celou, od první do poslední písničky. Skladbami z alba se inspiruje i scénografie a vizuál koncertů, navíc chceme udělat i speciální edici merche, která by se vztahovala jen k desce Černý kočky mokrý žáby. Jak zpíváme v titulní písničce: Sjedeme to ještě jednou!,“ zve na koncerty kapela Lucie.

Svoje třetí studiové album vypustila Lucie do světa na podzim 1994. Zásluhu na zřejmě nejtvrdší nahrávce kapely měl producent Ivan Král. Osobitý muzikant, který hrával mimo jiné s Patti Smith, produkoval většinu písní a slyšet je v nich i jeho kytara. S Lucií se potkal ještě i na dalším albu Pohyby. Sestavu ve studiu oproti původnímu složení kapely pozměnila i hostující zpěvačka Lenka Dusilová.

Černý kočky mokrý žáby patří k nejúspěšnějším nahrávkám Lucie, prodalo se jí přes sto tisíc kusů. Ocenění se albu dostalo i od akademiků hlasujících v Cenách Anděl, Lucie bodovala v kategoriích album, skladba, produkce a zvuk – a v roce 2011, ve dvacátém ročníku ankety, označily Ceny Anděl Černý kočky mokrý žáby dokonce za album dvacetiletí.

Na třech chystaných koncertech uslyší publikum Černý kočky mokrý žáby naživo od začátku do konce – od úvodní skladby Krev a r'n'r až po závěrečný hit Sen. A mezitím si můžou lidé s kapelou zopakovat skladby jako Ľaura, Štastnej chlap, nářez Stotymegavarys i píseň Amerika, která původně vznikla pro stejnojmenný film Vladimíra Michálka na motivy Kafkova románu.

Na živé přehrání alba Černý kočky mokrý žáby naváže Lucie dalšími hity, mezi nimi zazní Medvídek či Chci zas v tobě spát. Předvánoční koncerty tak slibují téměř dvouhodinový průřez tvorbou Lucie. V podání nejen samotné kapely, ale i jejích hostů a přátel. K Davidu Kollerovi, Robertu Kodymovi, P.B.CH. a Michalu Dvořákovi se přidá, stejně jako před třiceti lety, například Lenka Dusilová. Poctu chce Lucie vzdát už zesnulému producentovi a výraznému muzikantovi Ivanu Královi. Minisérie tří halových vystoupení je nadlouho jedinou příležitostí, kdy je možné Lucii slyšet na samostatných koncertech. Žádné jiné neodehraje letos ani v roce 2024.

Turné se uskuteční za podpory Raiffeisenbank, která letos slaví 30 let na českém trhu. „Narozeniny Raiffeisenbank oslavíme se zaměstnanci na celobankovním setkání, kde toto výročí symbolicky spojíme s 30. výročím dnes již legendárního alba skupiny Lucie mimořádným koncertem této kapely. A tento zážitek jsme se rozhodli svou podporou zprostředkovat i našim klientům a širší veřejnosti,“ uvádí Tereza Kaiseršotová, tisková mluvčí Raiffeisenbank.

Jako první si živé přehrání ikonického alba poslechnou 28. listopadu fanoušci v Budvar aréně v Českých Budějovicích. První prosincový den se Lucie přesune do brněnské Winning Group Areny. Exkluzivní minisérii koncertů zakončí 7. prosince 2023 v O2 areně v Praze. Vstupenky jsou už v prodeji.

Autor / zdroj: Nikola Lörinczová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.