KULTURA / Divadlo

Divadlo Viola v novém roce chystá 4 premiéry
Hlediště Divadla Viola. 
Autor / zdroj foto: Divadlo Viola

Praha

Legendární Divadlo Viola v roce 2023 uvede čtyři nové inscenace, na kterých participují výrazné osobnosti současné divadelní scény.

První naplánovanou premiérou je hra s názvem Oblak, který tančil valčík, věnovaná vzpomínce na významného českého novináře Ferdinanda Peroutku. Premiéra se odehraje v únoru 2023, na kdy připadá 45. výročí Peroutkova úmrtí. V hlavní roli se představí Ondřej Kepka.

Druhým premiérovým titulem, který Viola uvede v květnu 2023, je hra s pracovním názvem Adina. Režisérem a zároveň autorem scénáře vykreslujícím fiktivní poslední setkání dávných milenců, hvězd prvorepublikového filmu Adiny Mandlové a Hugo Haase, je Robert Sedláček. Do hlavních rolí obsadil Kláru Cibulkovou a Jaromíra Dulavu. Hra je hlubokým a nekompromisním vhledem do stínů herecké profese a tzv. zábavního průmyslu vůbec. Důmyslným prolnutím melancholie a skepse stáří i osvobozující ironie přicházející ve chvíli, kdy už není třeba brát diplomatické ohledy. Ironie, jež má možná zakrýt to podstatné – že i přes všechny výčitky, zraňování a bolesti, zůstala kdesi hluboko uvnitř vzájemná blízkost.

Koncem října 2023 představíme třetí premiérový titul s pracovním názvem Vděk. Ten pro nás připravují Jan Rejžek a Martina Kinská. Jde o divadelní adaptaci novely pozoruhodné současné autorky Delphine de Vigan. Příběh o ztrácení vlády nad slovy, ale též o cestách sdělit si to podstatné i bez nich, je pojat velmi citlivou a u daného tématu snad i překvapivě humornou formou. Jelikož se o tématu neurovegetativních chorob hovoří v širším kontextu velmi málo, rádi bychom inscenaci spojili též s osvětou," konstatuje ředitelka Divadla Viola Lenka Plavcová.

Závěr roku 2023 bude ve Viole patřit inscenaci s názvem Nobelovka. Divadelní adaptaci knihy Cyrila Gelyho bude režírovat Radovan Lipus, dramaturgie se ujme Věra Mašková.

Vstupenky lze zakoupit v pokladně Divadla Viola (Národní 7, Praha 1) nebo online prostřednictvím webu Divadla Viola.

Autor / zdroj: Simona Andělová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.