AKTUÁLNĚ / Doprava

Praha 4 příští rok nerozšíří zóny placeného stání
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: isifa/thinkstock.com

Praha 4

Městská část Praha 4 nepožádá o rozšíření zóny placeného stání na zbývající území Prahy 4. Rozhodla o tom Rada městské části, která na svém zasedání konstatovala, že významný počet připomínek obyvatel v území navrhovaném pro rozšíření parkovacích zón považuje dosavadní úpravu dopravy v klidu v tomto území za vyhovující i bez rozšíření zóny placeného stání.

V Praze 4 jsou dosud zóny placeného stán (ZPS) zavedeny jejich zřizovatelem, pražským magistrátem, na části území ohraničeném Jižní spojkou a hranicemi sousedních městských částí. Jejich spuštění pomohlo na mnoha místech zlepšit dostupnost parkování pro rezidenty, současně ale jako každé zavedení zón přineslo zhoršení situace za hranicí zóny.

Navíc v mezidobí došlo ke spuštění parkovací zóny na území sousední Prahy 10, a tím se tlak na parkovací místa v Praze 4 dále zvýšil. Přesun vozidel řidičů, kteří do Prahy pravidelně dojíždějí kvůli práci, popřípadě obyvatel Prahy 4, kteří nesplňují některou z podmínek pro získání parkovacího oprávnění, do ulic, kde ZPS dosud není, způsobilo potíže zejména v oblasti Novodvorské, Krčského sídliště, Nového Spořilova a Hodkoviček.

Proto městská část Praha 4 nechala zpracovat analýzu rozšíření ZPS na zbylé území Prahy 4 a následně po jejím projednání objednala návrh tohoto rozšíření. Obyvatelé Prahy 4 byli o návrhu informováni a k návrhu se mohli vyjádřit. Osobní možnost konzultace a podání připomínek využilo 30 občanů, další podněty obdržel Úřad MČ Praha 4 e-mailem či písemně prostřednictvím podatelny a čerpal je také z několika petic. I když zákonné podmínky pro petice splnila pouze jedna, byly připomínky v těchto peticích obsažené vzaty v úvahu.

K navrhovanému rozšíření ZPS tak městská část obdržela více než 4.000 podnětů. Více než 3.700 s odmítnutím návrhu na rozšíření ZPS a přes 400 souhlasných, ve většině s návrhem na navýšení, nebo naopak snížení rozsahu konkrétních parkovacích míst či jiné úpravy dopravního režimu v určité lokalitě. Vzhledem k významnému počtu negativních připomínek Rada městské části Praha 4 nepodpořila rozšíření ZPS na zbývající část území městské části.

„Vážím si velkého zájmu našich obyvatel o projednání návrhu na rozšíření parkovacích zón,“ uvedl 1. místostarosta pro dopravu, finance a evropské fondy Zdeněk Kovářík (ODS). „Vzhledem k vyjádřené spokojenosti s dosavadním stavem bez rozšíření ZPS prakticky téměř ze všech míst na jih od Jižní spojky nepovažuji za rozumné přistoupit nyní k dalšímu rozšíření zóny placeného stání.“

Autor / zdroj: Jiří Bigas

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.