AKTUÁLNĚ / Doprava

Nespokojení Pražané chtějí peticí donutit magistrát ke změnám v plánech městského okruhu

PRAHA

Obyvatelé několika městských částí Prahy a středočeských obcí spustili petici, která má vedení metropole donutit k přehodnocení plánované trasy zbývajících částí městského okruhu.

"Chceme, aby město zvolilo variantu, která nepoškodí Pražany," uvedl ve čtvrtek Jaroslav Korf, zástupce petičního výboru.

Organizátoři petice Za rozumný okruh Prahy odmítají dostavbu stávajícího silničního obchvatu vedoucího kolem metropole. Argumentují tím, že jde o trasu navrženou v 60. letech minulého století, která neodpovídá současným potřebám a je v rozporu s evropskými dopravními a bezpečnostními předpisy.

"Chceme všechny varianty okruhu poctivě a odborně prověřit podle mezinárodně uznávaných hledisek. Následně vybrat tu nejvhodnější, eventuálně dojednanou změnu některé z nich a tu neprodleně realizovat, aby se konečně ulevilo řadě přetížených pražských lokalit,"
sdělil Korf.

Trasa, kterou prosazuje magistrát, má vést podle nespokojených obyvatel Prahy a Středočeského kraje v těsné blízkosti sídlišť Bohnice, Čimice a Černý most. Petenti také upozorňují, že by okruh devastoval přírodní parky Říčanka, Klánovice - Čihadla, Draháň - Troja a území přírody evropského významu Natura 2000.

Nespokojení obyvatelé Prahy a středočeských obcí navrhují magistrátu, ministerstvu dopravy a Středočeskému kraji, aby byla zvolená jedna ze dvou variant, které se podle nich nabízejí. První, tzv. regionální trasa, je návrhem jedenácti starostů městských částí Prahy a středočeských obcí, druhá pak trasa navržená vedením Středočeského kraje a zakreslená a schválená v krajském územním plánu.

Obě se přitom shodují na vedení okruhu mezi dálnicemi D1 a R10 Středočeským krajem, které by se vyhnulo přetíženému Spořilovu. Severní část okruhu by pak podle jedné varianty mohla vést nedaleko za hranicemi Prahy, zatímco druhá počítá s výrazným odklonem trasy vedené podél Neratovic a Kralup nad Vltavou.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.