AKTUÁLNĚ / Aktuálně

První letošní vítání občánků Prahy 8
 
Autor / zdroj foto: Městská část Praha 8

Praha 8

Od pondělí 20. března do úterý 21. března připomínala vstupní hala Libeňského zámku veletrh kočárků. A není se čemu divit. V obřadní síni se tu totiž sešly rodiny s dětmi na tradičním vítání občánků. Přání do života i upomínkové dárky si odnesli rodiče 132 dětí. V celkovém počtu převládli kluci, kterých bylo 69.

"Vítáním dětí chceme dát lidem najevo, že vnímáme velmi šťastnou událost v jejich osobním životě a že je pro nás důležité, aby obyvatelé získali vztah k místu, kde žijí. Osobně vítání beru jako nejmilejší obřad, který na radnici máme," říká starosta Ondřej Gros (ODS).

"Občanství je o tom, že si vážím toho, v jakém žiji prostředí, že si všímám toho, jak to prostředí třeba i zlepšit, a že zkrátka mám zájem pečovat o svoji obec," doplnila místostarostka Vladimíra Ludková (ODS). 

"Vítání občánků je pro mne vždy příjemnou a pozitivní činností. A jsem moc ráda, že i přes ne zrovna ideální stav, který teď ve světě panuje, mají rodiče chuť a energii do výchovy svých potomků,“ komentovala tuto tradici radní pro kulturu Jana Solomonová (ANO), které se také vítání občánků účastnila.

Rituál vítání dětí v Praze 8 vychází ze skutečných rituálů v dávné minulosti, tak jak byl původně zamýšlen v dějinách. Původně se jednalo o tzv. přechodový čili iniciační obřad, jehož základem bylo vítání či přijímání dětí do společenství. Slib a poskytnutí pomoci ze strany společenství, opět symbolicky, provádí představitel radnice podáním ruky rodičům.

Autor / zdroj: -red

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.