AKTUÁLNĚ / Společnost

Jak se vyrábí šperky, ukázal klenotník rezidentům v Domě u Agáty
 
Autor / zdroj foto: Marie Kolajová

Praha 5

Blyštivý start nového roku zažili senioři v Domě u Agáty. Motto domova zní: „S laskavou péčí se i vrásky stáří léčí.“ Tato péče zahrnuje kromě stálého dohledu zdravotního personálu i doprovodný program. V Domě u Agáty se senioři rozhodně nenudí. Koncerty, dílny či debaty. Je z čeho vybírat. Tentokrát do domu zavítal spolumajitel českého šperkařství JK Jitka Kudláčková, aby seniorům ukázal, jak taková výroba šperků vypadá.

Na začátku ledna navštívil obyvatele Domu u Agáty Dušan Mlynarčík ze šperkařství JK Jitka Kudláčková. Tradice ruční výroby je s klenotnictvím spojena již třicet let. „Často se říká, že vás tvar šperku napadne ve snu. Opravdu se to někdy stane,“ tvrdí zlatník Davic Hrubec, který společně s Dušanem Mlynarčíkem ukázal seniorům, jak se jejich šperky vyrábějí.  Při použití perly zvláštního tvaru vznikne originál, který nemůže nikdo replikovat. „Rád také používám žluté diamanty,“ dodává.

Návštěva z klenotnictví byla pro seniory novinkou. „Nejvíce mě zaujala samotná práce zlatníka. To, jakým způsobem převede hmotu do něčeho tak krásného, jako je například prsten,“ říká jeden z obyvatelů domova Zdeněk Pacholík. Designér měl s sebou všechny nástroje a potřebné suroviny na výrobu šperků. Senioři mu tak viděli přímo pod ruce.

Klenotnictví vyrábí šperky ze zlata a drahých kamenů. Dušan Mlynarčík s sebou přivezl na ukázku i diamanty, rubíny, safíry a opál z Austrálie. „Mám obrovskou radost, že si naši klienti mohli zblízka prohlédnout, jak pracuje zlatnický mistr takové úrovně, jakou David Hrubec má,“ říká s úsměvem spolumajitelka Domu u Agáty Ilona Kněžínková.

V příštích týdnech se senioři mohou těšit na koncert „Zlatá šedesátá“, kde jim v domově budou hrát písničky z jejich mladých let nebo na přednášku o Finsku cestovatele Jakuba Geršla. Budou si moci vytvořit krásné květinové dekorace pod taktovkou dílny Aranžerie. A dokonce si na interaktivní divadelní přednášce Senior bez nehod názorně předvedou, jak zachovat klid v krizových situacích.

Autor / zdroj: Marie Kolajová

Reklama

Aktivní Dítě

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.