PRAHA
Na čtyři desítky členů Mezinárodního PEN klubu zavítaly u příležitosti 90.výročí založení jeho českého centra do vily spisovatele a novináře Karla Čapka na pražských Vinohradech. Právě Čapek tehdejší Československý PEN klub založil a stal se jeho prvním předsedou.
Dům po Karlu Čapkovi předloni koupila radnice Prahy 10, a to včetně veškerého zařízení a Čapkovy pozůstalosti. Na sklonku loňského roku požádali zástupci českého PEN klubu o možnost vilu svého "otce zakladatele" navštívit. Radnice jim vyšla vstříc a v polovině února mohli členové českého PEN klubu společně se svými kolegy ze zahraničí památku slavného spisovatele v jeho domě uctít. Stalo se tak vpředvečer dne, kdy Karel Čapek před 90 lety v salónku kavárny Louvre na Národní třídě v Praze zdejší PEN klub založil.
"Jsem nesmírně rád, že ožívá původní duch této vilky a že se zde začínají setkávat lidé, které spojují hodnoty a myšlenky, které Karel Čapek prosazoval," řekl radní Bohumil Zoufalík, který má dům od počátku na starosti.
Prohlídka členů PEN klubu se uskutečnila postupně ve dvou zhruba dvacetičlenných skupinách. Odborný výklad návštěvníkům poskytla předsedkyně Společnosti bratří Čapků Kristina Váňová, její slova byla překládána do angličtiny. Na závěr prohlídky návštěvníci vyjádřili radnici Prahy 10 uznání a poděkování za záchranu kulturního dědictví nevyčíslitelné hodnoty.
"Atmosféra místa je velmi působivá, vzácně zachovalý historický skvost, cenný mobiliář, osobní předměty Karla Čapka a jeho blízkých je třeba uchovat pro budoucí generace," řekl Gil-Won Lee, předseda Jihokorejského PEN klubu.
"Pokud se Praze 10 podaří vilu citlivě rekonstruovat a zpřístupnit veřejnosti, bude to výjimečný počin. Už tím, že ji koupila a pracuje na její záchraně, dokázali prozíraví lidé v jejím vedení, že mají hluboký smysl pro hodnoty a zájem uchovat kulturní paměť národa," dodala prozaička Chiara Macconi ze Švýcarska.
Dvojvilu na Vinohradech si Karel Čapek nechal postavit společně se svým bratrem Josefem v letech 1923 až 1923. Napsal v ní řadu svých slavných děl a pořádal tu také proslulá setkání tzv.pátečníků. Po jeho smrti tu žila jeho manželka Olga Scheinpflugová a její příbuzní. Od doby, kdy dům získala do vlastnictví desátá městská část, v něm pracují odborníci: sepisují a fotografují veškeré vybavení, začínají připravovat rekonstrukci domu i zahrady a návrhy na budoucí využití objektu. Mezinárodní PEN klub byl založen v roce 1922 ve Velké Británii. Vycházel z tradice anglických klubů, jejichž členové se scházeli a diskutovali při večeřích. PEN klub sdružuje spisovatele, básníky, nakladatele, překladatele a další tvůrce, kteří - obrazně řečeno - vládnou perem (PEN - Playwrights, Poets, Essayists, Novelists). Jeho hlavním smyslem od počátku je dbát o svobodu slova a tisku. Dnes sdružuje kolem 20 tisíc lidí ze 104 zemí světa.