Znečištění životního prostředí, nadměrná hygiena, ale i přehnaná zdravotní péče způsobuje podle Jiřího Nováka, předního alergologa z Ústřední vojenské nemocnice v Praze, přibývání alergiků. "V současnosti je postižen téměř každý čtvrtý člověk," tvrdí Novák.
Mezi nejčastější alergická onemocnění patří alergická rýma, ekzém, potravinová alergie a průduškové astma. Velkou část problému si lidstvo způsobuje samo. "Lékaři jsou vychováni farmaceutickými firmami," je přesvědčen Novák a vysvětluje, že ačkoliv si to mnozí lékaři neuvědomují, dochází zde k přílišné medikaci, která vede nejen k následné neúčinnosti léků, ale také způsobuje vznik alergií.
Podle Nováka by se měli lidé především zaměřit na účinnou vědecky podloženou prevenci, která zahrnuje i užívání bariérové metody ochrany proti alergenům. Mezi ty patří například lůžkoviny z nanovláken, které se vyrábějí pouze v Čechách. "Bariérovou metodu bych doporučil u roztočové alergie, ale i u alergie na plísně a zvířecí alergeny," říká Novák.
Především na zvířecí alergeny jsou nanovlákenné lůžkoviny nejúčinnější. "Zvířecí alergeny jsou menší než prachoví roztoči, proto obyčejnými antialergickými lůžkovinami na rozdíl od těch z nanovláken projdou," vysvětluje Jiří Kůs, obchodní ředitel české firmy nanoSPACE, která zatím jako jediná firma lůžkoviny z nanovláken vyrábí.
"Bohužel většina lékařů bariérovým metodám přes všechny vědecké studie nevěří," posteskne si Novák, způsobeno by to podle něj mohlo být také tím, že velké množství výrobků na trhu neúčinkuje a také samozřejmě velkým vlivem farmaceutických firem. "Většina běžných antialergických lůžkovin, které jsme testovali s nanovlákennými lůžkovinami, se ukázali účinné jen z 60 %," potvrzuje jeho slova Kůs.