EKONOMIKA / Spotřebitel

Nejlepším pivem na území bývalé federace je banskobystrický Urpiner

V pondělí 28. 7. proběhlo v První Pivní Tramwayi čtvrté Česko-slovenské superfinále ležáků První pivní extraligy (PPE). První pivní extraliga standardně hodnotí a degustuje, podle předem daných a objektivních pravidel, všechny české ležáky, které jsou dostupné v běžné obchodní síti. Česko-slovenské finále se stalo tradiční součástí soutěže, ve které První pivní extraliga porovnává a historicky dokládá úspěchy a kvalitu českých a slovenských pivovarů.

V tomto finále se degustovalo 8 vzorků piv, které postoupily z předchozích kol, a jejich výsledné pořadí je následující:

1. Urpiner
2. Radegast
3. Corgon
4. Svijany
5. Kozel
6. Zlatý Bažant
7. Pernštejn
8. Stein

Všechny vzorky piv jsou hodnoceny přísně nezávislým způsobem, piva jsou zakoupena v běžné obchodní síti a testující dopředu neznají jejich identitu. „Hodnocena je vůně, chuť, hořkost, plnost a říz, tedy atributy, které by správný ležák měl mít,“ uvádí Jan Šuráň vicepresident První pivní extraligy. Ladislav Jakl, president První pivní extraligy dodává: „V naší soutěži sledujeme výhradně senzorické vlastnosti a nezabýváme se předsudky. Byli bychom rádi, kdyby podobně postupoval český pivař. Aby se nebál experimentovat a zkusil ochutnat pivo, aniž by dopředu věděl, jak mu bude chutnat.

O První pivní extralize

První pivní extraliga jako občanské sdružení funguje již od roku 2010 a zabývá se odbornými degustacemi a propagací kvality a rozmanitosti na českém pivním trhu. Sdružení pořádá v průběhu roku 5 základních degustačních kol, dvě semifinálové a jedno finálové kolo.

Autor / zdroj: Tereza Melišová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.