KULTURA / Kultura

Přátelé jižní Moravy se setkají na historicky první přehlídce krojů a vína
 
Autor / zdroj foto: -red-

STAROVICE

Vinařská obec Starovice na Břeclavsku bude v sobotu 1. srpna dějištěm historicky prvního setkání přátel jižní Moravy. Zakladatelé internetové komunity I love Jižní Morava věří, že touto jedinečnou přehlídkou krojů a ochutnávkou vín napříč celou jižní Moravou založí tradici, která se zapíše do srdcí všech jejich příznivců.

"Naše internetová komunita I love Jižní Morava má na jednašedesát tisíc fanoušků z celé republiky i ze zahraničí. Milují náš kraj, víno, zvyky, přírodu i památky. Sledují každý den, co se u nás děje nového, a naši milovanou Moravěnku propagují všude tam, kde žijí. A zejména na jejich popud jsme se rozhodli toto setkání uskutečnit," říká Jan Záhora, zakladatel facebookové komunity I love Jižní Morava, která si za dva roky získala svou prestiž a neustále se rozrůstá.

Řada z jejich příznivců se první srpnovou sobotu ve Starovicích osobně potká a ochutná pohostinnost jihu, vína, místní speciality a především uvidí přehlídku více jak padesáti krojů z celé jižní Moravy. Svou účast na akci zatím přislíbili krojovaní z Moravského Žižkova, Lanžhota, Šakvic, Dolních Dunajovic, Moravské Nové Vsi, Starovic, Borkovan, Boleradic, Popic, Hustopečí, Velkých Pavlovic, Velkých Bílovic, Němčiček, Horních Bojanovic a Rakvic. Ti všichni se zapojí do krojovaného průvodu obcí a za zvuků cimbálových muzik zatančí. "Pro mnohé bude jistě neopakovatelným zážitkem také moderovaná ukázka oblékání ženského kroje s podtitulem Když sa děvčica obléká, která proběhne před zraky diváků," říká Jan Záhora.

Ti, kdo přijedou, se mohou těšit také na ukázky tradiční rukodělné tvorby jihomoravské vesnice. Bude se paličkovat, vyrábět svíčky z včelího vosku a panenky z kukuřičného šustí, plést košíky. Milovníci vína budou moci ochutnat více jak čtyři stovky vzorků vín od rozličných vinařů z Velkopavlovické, Slovácké, Mikulovské i Znojemské vinařské podoblasti a také přímo ve Starovicích řada vinařů otevře své vinné sklepy. "Chceme, aby lidé, kteří přijedou z celé České republiky i ze zahraničí, ochutnali vše, co k jižní Moravě patří, aby poznali naše kroje, víno i tradice," říká k myšlence setkání Jan Záhora. A neskromně předpokládá, že na historicky první setkání přátel jižní Moravy dorazí tisícovka příznivců. To je zároveň maximum, které je přírodní amfiteátr ve Starovicích u Hustopečí schopen pojmout.

Samotné setkání začne v deset hodin a potrvá podle pořadatelů do pozdních odpoledních hodin a možná podle situace až do noci. "Bude to hlavně přátelské setkání, nic nemá přesně stanovené hranice a je na lidech, jak budou chtít jižní Moravu zažít," říkají pořadatelé.

Do akce zbývá ještě měsíc a to je spousta času i pro krojované a všechny, kteří žijí v rozličných koutech jižní Moravy, aby se rozhodli zapojit do programu a představili tak své kroje, zvyky, tradice a obce, ve kterých žijí. Pro všechny účinkující, krojované je vstup na akci i občerstvení zdarma. Stejně tak nebudou platit vstupné děti do 15 let, pro ty je připraven i skákací hrad či se mohou projet kočárem taženým koňmi. Pro dospělé návštěvníky stojí vstupenka v předprodeji 250 korun a na místě 300 korun.

Více informací k 1. setkání přátel jižní Moravy najdete na www.ilovejiznimorava.cz/setkani-pratel.

Autor / zdroj: Jitka Sobotková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.