KULTURA / Umění

V Roztokách je k vidění výstava o osudových cestách mezi Čechami a Francií
Maurice PELLÉ– Zdenka BRAUNEROVÁ – cesty osudů mezi Čechami a Francií. 
Autor / zdroj foto: Marcela Uhlíková

ROZTOKY

V muzeu v Roztokách byla slavnostní vernisáží zahájena výstava Maurice PELLÉ– Zdenka BRAUNEROVÁ – cesty osudů mezi Čechami a Francií. Akci poctila svou účastí řada vzácných hostů v čele s Jeho Excelencí panem Jean-Pierrem Asvazadourianem, velvyslancem Francie v ČR.

Do Roztok se dostavil též Náčelník generálního štábu Armády ČR - Generálporučík Ing. Josef Bečvář a plk. Mgr. Aleš Knížek, ředitel Vojenského historického ústavu. Samozřejmě nemohla chybět ani madam Isabella Monzini Sandiford Pellé, vnučka generála Pellého, která se na realizaci výstavy autorsky podílela.

Vernisáže se zúčastnilo téměř 200 návštěvníků.

Dva protagonisté: Francouzský generál, diplomat a česká umělkyně - dvě zdánlivě rozdílné osobnosti, které spojuje podobný původ, kultivovaný intelekt a rozhled, široké spektrum zájmů, ryzí vlastenectví a oddanost idejím. Jejich cesty se ubíraly ke stejným cílům, aby se na sklonku života setkaly. Výstava MAURICE PELLÉ– ZDENKA BRAUNEROVÁ, CESTY OSUDŮ MEZI ČECHAMI A FRANCIÍ se ve Středočeském muzeu v Roztokách u Prahy je k viděn do 28. 3. 2016, středa – neděle: 10–18 h, v prostorách Galerie / Kabinetu.

Výstava porovná rodinná zázemí, jejich původ, vzdělání, názor na svět a kariéru. Pokusí se zachytit odraz oboustranného obdivu k osobnosti a k zemi toho druhého. Grafologický rozbor rozšifruje charakteristiku obou ústředních postav a prostřednictvím dochovaných dokumentů poodhalí zrod milostného vzplanutí generála Pellého k Járince, neteři Zdenky Braunerové….

Autor / zdroj: Marcela Uhlíková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.