KULTURA / Divadlo

Pálavské vinobraní zůstává věrné nejen Mikulovu, ale i bohatému programu pro malé i velké
 
Autor / zdroj foto: Bc. Lenka Křivánková

MIKULOV

Již za měsíc se dočkají všichni milovníci vína, jídla, moravské kultury a historického Mikulova - 11. až 13. září bude patřit všem, kdo si chystají užít letošní již 68. ročník Pálavského vinobraní v Mikulově.

Těšit se opět mohou na bohatý program čítající prestižní vinařskou soutěž, degustace, ukázky tradičního zpracování hroznů, nejpopulárnější kapely a interprety několika generací i žánrů. A nebude samozřejmě chybět historický průvod a kopa zábavy pro děti i jejich rodiče.

V Mikulově o druhém zářijovém víkendu si prostě najde to své milovník vína, burčáku, tradiční moravské kultury i gastronomie, fanoušek populární i folklórní hudby, mladí, starší i ti nejmenší. Malá Francie na Moravě, jak se o Mikulovu pochvalně vyjádřila herečka a zpěvačka Chantal Poullain, tak již po 68. prožije tři dny bujarého veselí a vzdá holt moravské kultuře pod Pálavskými vrchy.

Právě šarmantní Chantal Poullain bude již popáté zdobit královský průvod, který je vrcholným okamžikem sobotního programu Pálavského vinobraní. Doprovodí ji samozřejmě družinou vysvobozený král Václava IV. a v průvodu se mohou diváci těšit i na bohatou účast krojovaných souborů. Jak sama Chantal Poullain uvedla, být královnou vinobraní je pro ni čest a dělá ji z lásky. V neděli před polednem pak již bez královského úboru vyrazí Chantal Poullain i představitelé města Mikulov na tradiční výstup směr nově zrenovovaný Svatý Kopeček, resp. křížovou cestu k němu.

„Přestože se podařilo téměř celou křížovou cestu právě i díky těmto charitativním výstupům a především podpoře soukromých dárců zrenovovat, finanční prostředky vybíráme dále. Kapličky na Svatém Kopečku peníze stále na nutné úpravy potřebují,“ uvedla Irma Konešová z pořádající společnosti Mikulovská rozvojová.

Výčet hvězd tzv. životných i neživotných může po francouzském nádechu pokračovat: VÍNO, BURČÁK, DOBRÉ JÍDLO A MORAVSKÁ ATMOSFÉRA láká do všech zákoutí historického Mikulova stejně jako hvězdná jména do nově zrekonstruovaného amfiteátru i na další tři žánrové scény. Mikulov letos přivítá takové dámy české populární scény jako je Hana Zagorová, Věra Špinarová a dále pak známé zpěváky a kapely přes MIG 21, Monkey Business, Hradišťan, Buty, Portless, až po Ondřeje Brzobohatého, Ondřeje Rumla, Martu Jandovou, Michala Hrůzu, bratry Ebenovy, Michala Prokopa & Framus Five, Elis a Davida Deyla se svými kapelami. Sobotní program na hlavním pódiu amfiteátru bude navíc moderovat Jakub Kohák, známý reklamní režisér, herec a bavič. Jelikož je stále oblíbenější žánr jazzu a program s mluveným slovem, bude letošní Pálavské vinobraní lákat na Jazzpetit, Junior Band z Pohořelic, Jiřího Stivína nebo imitátora Petra Jablonského. Moravská lidová a dechová hudba i zpěv se bude linout po celém mikulovském náměstí, Vinařským městečkem v Kapucínské ulici a dalšími zákoutími Mikulova. Bohatý a hlavně zábavný program pro děti bude připraven na Kozím hrádku i v zámecké zahradě – kejklíři, komedianti, rytířské hry, pohádky, zpívání, škola žonglování i střílení z luku a soutěž malých sommelierů pobaví děti i jejich rodiče.

(Ne)vinné cinkání pohárků pak určitě půjde slyšet celým Mikulovem. Víno v mnoha svých podobách posvěcené bohem Bakchem bude plnit skleničky všech účastníků vinobraní. Na zámku se bude konat další ročník prestižní veřejné výstavy Národní soutěže vín v hlavním sále zámku a odborná i laická veřejnost ochutná přes 500 vzorků bílých, růžových i červených vín mikulovské podoblasti. A stejně tak zde můžete ochutnat v rámci prohlídek a řízených degustací vína takových vinařství jako Vinofol, Víno Mikulov, Víno Marcinčák nebo Vinařství Volařík. Víno i burčák pak mohou návštěvníci koštovat i ve Vinařském městečku v Kapucínské ulici, ve stáncích na náměstí i v okolních vinotékách, restauracích a penzionech. Již známý Mikulovský nos, Mistrovství České republiky v rozeznávání vůní ve víně, se odehraje v Gajdošové sále. U Udírenské věže si opět všichni mohou vyzkoušet klasické zpracování hroznů na ručním mlýnku a pomocí mechanického lisu. Hroznový mošt je letos možné zakoupit, doma sledovat průběh kvašení a čekat na svůj vlastní burčák.

Konešová závěrem připomenula: „Až do konce srpna mohou všichni návštěvníci zakoupit vstupenky na třídenní program vinobraní se slevou za 490 Kč. Na začátku září a i na místě v pokladně pak hodnota třídenního vstupného bude činit 550 Kč. Veškeré potřebné informace o vstupenkách, dopravě, parkování nebo ubytování najdete na našich webových stránkách www.palavske-vinobrani.cz i na našem Facebooku.“

Autor / zdroj: Lenka Křivánková

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.