KULTURA / Divadlo

Spojení Státní opery a Národního divadla musí projednat tripartita, prohlašují odbory

PRAHA

Odbory trvají na tom, aby spojení Státní opery s Národním divadlem projednala 23. února tripartita. Po jednání s ministryní kultury Alenou Hanákovou (STAN) to řekl ve čtvrtek šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČKMOS) Jaroslav Zavadil.

"Celá fůze je nesmyslná a není pravda, že by hospodářství opery bylo ve špatném stavu," řekl Zavadil po hodině jednání s ministryní. Naopak uvedl, že hospodaření Státní opery bylo lonipozitivní. Po tomto veřejném prohlášení se k jednacímu stolu předseda odborů opět vrátil. Ministerstvo kultury zatím žádné oficiální stanovisko nevydalo.

O transformaci Národního divadla a Státní opery Praha začal uvažovat předchůdce Hanákové, ministr kultury Jiří Besser (TOP 09 a STAN). Argumentoval přitom jak sporným financováním některých projektů SOP, tak dramaturgickou skladbou hracího programu či absencí umělecké vize i osobností. Hlavním důvodem, proč ale ministerstvo volalo po fúzi, bylo celkové hospodaření SOP, které se podle ministerstva několikrát ocitlo ve výrazné ztrátě.

Ještě loňskou zimu ministerstvo sloučení obou domů prezentovalo jako jednu z možných variant, už únoru však oznámilo, že pracuje na plánu transformace a na počátku března Besser odvolal pověřeného šéfa SOP Radima Dolanského. Odchod Dolanského, hlasitého odpůrce slučování, z čela opery vyvolal mezi zaměstnanci vlnu nesouhlasu, za odvolaného šéfa se postavily odbory a před představeními se protestovalo.

Přesto vedení opery po Dolanském převzal ředitel Národního divadla Ondřej Černý s tím, že má dotáhnout plán transformace a později i dokončit celý proces.

Ten se přitom má odehrát v několika fázích. Od 1. ledna 2012 dochází k dorovnání, respektive navýšení platových podmínek SOP na úroveň ND bez zásahu do platných pracovních smluv zaměstnanců SOP. Od 1. ledna 2012 se SOP majetkově propojilo s ND. Druhá fáze transformace se uskuteční v letech 2012-2013, kdy bude na programu změna organizační struktury ND v přechodné fázi, výběrové řízení na ředitele ND, reorganizace struktury SOP a ND po ukončení procesně-personálního auditu nebo zahájení dlouhodobého zkvalitnění a kontroly umělecké úrovně. Výsledná fáze transformace by se měla konat v letech 2013 až 2014 a jejími cíli je realizace nových projektů, hledání nových přístupů - implementace dosažených legislativních změn a aplikace nově přijatých legislativních změn do organizační struktury.

Přestože ministerstvo plánovalo ušetřit sloučením nezanedbatelné prostředky, SOP dlouhodobě poukazuje na to, že výpočty rezortu jsou chybné a ke kýženým úsporám v praxi nedojde. Čísly z uplynulých let navíc vyvrací tvrzení, že by byla opera několikrát za sebou ve ztrátě. Téma slučování SOP a ND je tak nadále tématem, které rozděluje odbornou veřejnost.

Za zachování určitého druhu samostatnosti se postavily jak známé osobnosti, tak řada politiků. Naposledy na začátku ledna přijal sněmovní petiční výbor usnesení, ve kterém žádá po ministerstvu kultury analýzu dosavadního procesu slučování a vysvětlení postupu před poslanci.

Autor / zdroj: Mediafax

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.