Státní veterinární správa upozorňuje na zhoršující se situaci v souvislosti s výskytem ptačí chřipky (HPAI) v Evropě a vyzývá obce, organizace i občany ke spolupráci při monitoringu volně žijících ptáků
Nákaza představuje riziko nejen pro chovy drůbeže, ale také pro veřejné zdraví, jelikož některé kmeny viru jsou přenosné na člověka.
Virus HPAI je šířen především volně žijícími vodními ptáky. Závažné onemocnění způsobuje u ptáků úhyny bez zjevných příznaků a jeho zavlečení do domácích chovů má fatální důsledky. Na území České republiky probíhá tzv. surveillance – sledování výskytu nákazy u volně žijících ptáků, které je postaveno na aktivní spolupráci veřejnosti s krajskými veterinárními správami.
Co dělat při nálezu uhynulého ptáka?
Pokud naleznete nemocného, zraněného nebo uhynulého volně žijícího ptáka, neprodleně informujte krajskou veterinární správu. S ptákem nemanipulujte a zabraňte vstupu dalších osob na místo nálezu. Důležité je nahlásit i podezření na otravu (např. u dravců), protože kromě toxikologického vyšetření může být provedeno i vyšetření na ptačí chřipku.
Kontakty na regionální veterinární pracoviště i krizové linky naleznete na oficiálních stránkách Státní veterinární správy.
Chovatelé by měli dbát na prevenci
Upozorňujeme také chovatele drůbeže na zásady biologické bezpečnosti – zamezení kontaktu s volně žijícím ptactvem, umístění krmiva pod přístřešky a důsledná dezinfekce prostředí, oděvů i pomůcek. Více informací obsahuje leták dostupný níže.
Včasným nahlášením nálezu můžete přispět k omezení šíření této nebezpečné nákazy.