AKTUÁLNĚ / Společnost

Vína z negevské pouště a dalších koutů světa míří do Hradce Králové
Ilustrační foto. 
Autor / zdroj foto: ingimage / Leviathan

HRADEC KRÁLOVÉ

Vzorky vín z Izraele, Arménie, Náhorního Karabachu, ale také z Nového světa a celé Evropy včetně těch nejvybranějších českých a moravských vín míří nebo již jsou v Hradci Králové.

Během čtvrtka 3. září se stovky vín utkají v prestižní soutěži Hradecký pohár vína, aby pak všechna soutěžní vína a mnoho dalších mohla v pátek 4. 9. od 11 hodin ochutnat široká veřejnost v rámci prvního ročníku Svátku vína na soutoku. "Akci jsme připravovali několik měsíců. Jsme přesvědčení, že si Hradec Králové svůj svátek vína zaslouží a že bude Hradečákům chutnat," říká hlavní pořadatel Svátku vína na soutoku Miloš Vognar.

V Hradci Králové jsou již nyní vysoce ceněná arménská vína, která pochází z nejstarších vinic na světě a izraelská pouštní vína z negevské oblasti nebo vína z Náhorní Karabachu. Na cestě jsou vína z Nového světa, konkrétně z Chile, Argentiny nebo Kalifornie. Evropu mimo českých a moravských vín zastoupí například vína francouzská, italská, španělská, portugalská, německá, nebo rakouská. "Hradecký pohár vína začíná ve čtvrtek v 9:30 hodin. Degustátoři musejí být výtečně připraveni, například nesmějí 10 hodin před začátkem soutěže nic jíst a nesmějí si například pastou čistit zuby," říká ředitel prestižní soutěže Petr Hůrka.

Všechny vzorky z prestižní čtvrteční soutěže se pak v pátek objeví na Svátku vína na Soutoku určené široké veřejnosti. Nabídka se zde ale ještě rozšíří. "Lidé budou moci mimo soutěžních vzorků ochutnat vína téměř 40 vinařství, doprovázené odborným výkladem. Chybět nebudou speciality, jako je třeba RAW víno, pěstované s ohledem na životní prostředí a přirozený proces výroby bez chemie nebo vína z vinařství Tanzberg Vladimíra Železného," říká Miloš Vognar. Představí se klenoty mezi slámovými víny a vína budou nalévat také templáři z Čejkovic v dobových krojích.

Vedle stánků s vínem budou v nabídce delikatesy z různých koutů světa. Představí se například argentinská kuchyně, lahůdky z husích jatýrek, šnečí pochoutky, francouzské sýry a klobásy, pršuty, olivy nebo vinné marmelády. Středomořský gril nabídne 6 degustačních menu, ve kterém bude například filet sumečka afrického na zeleninovém salátku nebo grilované krevety s grilovanou zeleninou.

Mezi významnými hosty se objeví místopředsedkyně senátu Miluše Horská, senátor za Hradec Králové Jaroslav Malý a také místopředseda vlády Pavel Bělobrádek. O bohatý doprovodný program se postarají výjimeční hudebníci v čele s Ondřejem Rumlem, chybět nebude ani program pro děti nebo ochutnávka golfu trenérů z GC Grosshof z Broumova. Primátor spolu s rychtářem Slavností Královny Elišky přivítají zástupce měst na Labi Mělníka, Roudnice a Litoměřic. Starosta Mělníku Ctirad Mikeš předá 30 historických artikulí rychtáři a zástupci měst předají sazenice vinné révy primátorovi. "Sazenice budou primátorem Hradce Králové symbolicky vysazeny na jižních terasách, kam historicky patří, v pondělí 7. září ve 14 hodin. Obnoví se tak tradice vinařství přímo v Hradci Králové," říká zástupce Cechu českých vinařů Stanislav Rudolfský.

Cena vstupenky v předprodeji je 150 Kč, na místě v Jiráskových sadech 200 Kč. U vstupu obdrží návštěvník skleničku a vzorek k zavínění. Víno se ochutnává za žetony. Cena žetonu je 10 Kč. Počet žetonů za vzorek vína určuje vinař. Děti do 15 let mají v doprovodu rodičů vstup zdarma.

Autor / zdroj: Simona Bartošová

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.