MAGAZÍN / Dům, byt, zahrada

Popis: Ilustrační foto. Požár komínu.
Ilustrační foto. Požár komínu.
6.10.2015

Na zimu je nutné připravit také komíny

S příchodem chladnějšího počasí se již v mnoha domácnostech začalo přitápět. S tím souvisí riziko vzniku požáru. Každoročně se setkáváme s požáry, jejich příčinnou byl špatný stav komína.

V uplynulé topné sezóně zasahovali jihomoravští hasiči u 68 požárů, jejichž příčinou byly topné soustavy. Nejčastěji šlo o požár sazí v komíně (46x) a o nesprávnou instalaci topidel a kouřovodů (7x). Při těchto požárech přesáhla škoda 1,3 milionů korun. Jeden člověk zemřel a jeden se zranil.

Tyto typy požárů jsou nebezpečně tím, že se mohou z komínového tělesa rozšířit i do dalších prostor domu a způsobit tak značné škody na majetku a samozřejmě ohrozit na životě. Další nepříjemností je fakt, že po požáru komína nelze tento ihned používat, což je v zimě pro domácnosti komplikací.

Není při tom obtížné těmto událostem předcházet. Častou příčinou vzniku požáru uvnitř komínového tělesa je totiž jeho zanedbaný stav.

V této souvislosti mluvíme o čištění, kontrole a revizi komínů, kouřovodů.

Četnost těchto úkonů stanoví nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o podmínkách požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Dodržovat stanovené termíny je povinností každého uživatele.

Kontrolu spalinové cesty smí provádět jen odborně způsobilá osoba, kterou je držitel živnostenského oprávnění v oboru kominictví. O výsledku kontroly a případném vyčistění komína vystaví písemnou zprávu.

Čištění spalinové cesty, sloužící pro odtah spalin od spotřebiče na pevná paliva do výkonu 50 kW, je možné provádět i svépomocí. Čištění by mělo být zaměřeno zejména na odstraňování pevných znečišťujících částí nahromaděných v komíně.

Vymetací otvory komína musejí být opatřeny dvojitými plechovými nebo betonovými dvířky. Dvířka nesmí být poškozená a musí být dostatečně těsná. Je třeba se přesvědčit, zda v komíně nejsou zazděné trámy. Komíny musí být volně a bezpečně přístupné.

Pokud vznikne požár sazí v komíně, je nutno z blízkosti komínového tělesa urychleně odstranit všechen hořlavý materiál a požár ohlásit na tísňovou linku 150 případně 112. Hořící saze nikdy nehasit vodou, komín by mohl popraskat. Hasiči používají k sražení a uhašení hořících sazí v komíně převážně suchý písek.

Při používání spotřebičů paliv je potřeba především dodržovat návod výrobce, který řeší správné umístění a připojení spotřebiče. Stanovuje používání předepsaného paliva a informuje o možných nebezpečích při používání.

Autor / zdroj: Jaroslav Mikoška

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA