MAGAZÍN / Dům, byt, zahrada

Popis: Připravte svoji terasu na podzim a zimu.
Připravte svoji terasu na podzim a zimu.
18.9.2015

Připravte svoji terasu na podzim a zimu

Horké letní dny už jsou pryč a pomalu nastává období, kdy na terase budeme trávit stále méně času. Je proto třeba ji pomalu připravit na nadcházející podzim a zimu. Množství práce, které údržbě terasy věnujete, se bude diametrálně lišit zejména dle materiálu, který jste si pro svoji terasu vybrali. Jinak se budete starat o terasu dřevěnou a jinak o terasu z dřevoplastu.

Dřevo

Dřevo ve venkovním prostředí snadno podléhá povětrnostním vlivům. Povrch terasy ztrácí barvu a časem praská. Dlouhodobě se ve dřevě usadí špína, houby, řasy a mech znehodnotí původní dokonalý vzhled. Na začátku podzimu a také jara je proto třeba dřevěnou terasu důkladně vyčistit speciálním přípravkem a natřít olejem. Ten pomůže dřevo „zakonzervovat“ a chránit terasu před srážkami, sněhem i mrazem.

Nejprve je třeba terasu opláchnout zahradní hadicí s vyšším proudem vody a spláchnout hlavní špínu. Poté smíchejte speciální exteriérový čistič s vlažnou vodou v poměru 1:2 a čistícím kartáčem, nejlépe křemíkovým, ho naneste na terasu nebo jiný dřevěný povrch. Pokud je dřevo hodně špinavé, čistič neřeďte. V případě potřeby opakujte celý proces ještě jednou.

Ve finále se celý povrch důkladně opláchne a pak nechte terasu alespoň den vyschnout. Důkladně suchý povrch se pak natírá exteriérovým olejem, který používejte pouze, když je venku sucho. Dřevo by nemělo být vystaveno přímému slunečnímu záření a vysokým teplotám. Terasu i dřevo natíráme rovnoměrnou, tenkou vrstvou oleje.

Ideální pomocník je exteriérový aplikátor oleje, je možné použít i obyčejný štětec. Po aplikaci je dřevo částečně vodě odolné a získá pěkný naolejovaný vzhled. Aplikací exteriérového oleje se stane dřevo odolné proti opotřebení. Některé oleje mohou dřevo i tónovat.

Dřevoplasty

Údržba dřevoplastové terasy je mnohem méně náročná. Stejně jako u dřevěné terasy je třeba provést základní úklid, to znamená smést větší nečistoty i drobný prach, který se zde přes léto stihl nashromáždit. Pokud je vaše terasa více znečištěná, lze ji lehce okartáčovat rýžovým kartáčem vždy v podélném směru. V případě, že se nečistota dostala do spár, stačí ji vymést koštětem. Pokud vám něco do spáry přes léto spadlo, dá se dané prkno snadno vymontovat.

Nejdůležitějším krokem je terasu pořádně opláchnout proudem čisté vody. K čištění se také často používá vysokotlaký čistič pod tlakem max. 80 bar. „Majitelé WPC terasy někdy dělají chybu, že používají při čištění málo vody a špína se tak nedokáže z povrchu pořádně spláchnout,“ řekla Zuzana Krucká, marketingová manažerka společnosti WPC – WOODPLASTIC. Někteří zákazníci používají špatný vysokotlaký čistič nebo s ním špatně zachází. Výsledkem je nerovnoměrně vyčištěná plocha.

Dřevoplasty mají tu výhodu, že dokáží odolávat povětrnostním podmínkám, aniž by měnily svůj vzhled. Kvalitní WPC dokáže odolat i minusovým teplotám, doporučuje se navíc pořizovat plná prkna, do nichž nezatéká.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Post

Ztracenou dcerku vrátili strážníci do otcovy náruče

V Praze 8 se čtyřletá holčička při projížďce na kole ztratila svému otci. Sama ujela 5,5 km, u trojského kanálu ji strážníci našli a v pořádku vrátili

Post

Poradenské centrum pomůže živnostníkům a podnikatelům na osmičce

Praha 8 otevřelo v KD Ládví Poradenské centrum živnostníků a podnikatelů na osmičce. Poradna pro živnostníky a podnikatele je provozována ve spoluprác

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě