MAGAZÍN / Zajímavosti

Popis:
27.3.2018

Praha 12 si pořídila parník

PRAHA

Prostory Viničního domku v Praze – Modřanech nově zdobí šedesáticentimetrová maketa legendárního kolesového parníku Modřany.

„Maketu jsme získali od Ing. Jaroslava Řípy, zkušeného modeláře říčních plavidel,“ informuje Milan Maruštík, starosta Prahy 12.

Parník, objednaný Pražskou akciovou společností pro paroplavbu na řece Vltavě, postavili v roce 1883 v Drážďanech spolu s parníkem Jarov. Původně se ovšem tato dvojice jmenovala Rudolf a Stefanie, na počest habsburského korunního prince a jeho manželky, belgické princezny Stefanie. V roce 1918 se ze Stefanie stal parník Modřany, z Rudolfa zmíněný Jarov. Od roku 1942 do roku 1945 se jmenoval Klingenberg, potom opět Modřany a nakonec, v padesátých letech, z něj byl Pionýr. Pod tímto názvem také dobrázdil v roce 1955 vody Vltavy, kde ho bylo nejčastěji vidět na linkách do Chuchle a Zbraslavi.

Za svůj dlouhý život měl jen jednu vážnou nehodu. Stala se v roce 1942, když najel na mělčinu, kde jinde než v modřanské úžině.    

Autor / zdroj: Mgr. Olga Novotná

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA