MAGAZÍN / Zajímavosti

Popis:
29.9.2016

Pamětní medaile připomenou nedožité osmdesátiny prezidenta Havla

Dramatik, disident, prezident. Tři stěžejní etapy Václava Havla zpracoval jablonecký medailér Vojtěch Dostál v nové sadě pamětních medailí, kterou k Havlovým nedožitým narozeninám vydává v těchto dnech Česká mincovna z Jablonce nad Nisou. Sada vychází ve dvou provedení – zlatém a stříbrném. Část výtěžku poputuje tradičně na projekty Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, se kterou Mincovna dlouhodobě spolupracuje.

„To, že mě Česká mincovna oslovila, pro mě bylo velkou výzvou a výtvarné řešení medailí se mi stalo velkou radostí. Tři polohy osobnosti Václava Havla jsem vyjádřil mírnými nuancemi modelace tváře, vlasů a detailů,“ uvádí autor medaile Vojtěch Dostál.

Tři medaile – tři portréty, každý z nich je trochu jiný. Zatímco brýle na čtení podtrhují umělcův filozofický nadhled, rozevláté vlasy značí disidentovu neochotu podřídit se totalitě. Prezident je sice navenek spoután kravatou a formálním sestřihem, ale živý pohled prozrazuje, že se uvnitř nezměnil. „Byla bych ráda, kdyby pamětní medaile s portrétem prezidenta Václava Havla měla v budoucnu stejnou hodnotu, jako portréty jiných státníků a jako i jeho odkaz,“ přeje si paní Dagmar Havlová.

„Spoluprací s Nadací VIZE 97 udržujeme odkaz prezidenta a státníka Václava Havla v povědomí veřejnosti. Zájem o medaile nás ujišťuje v tom, že je tento odkaz stále živý. Emise z roku 2012, kdy jsme vydali pamětní medaile k uctění památky Václava Havla, byla bez nadsázky zatím nejúspěšnějším počinem Mincovny v tomto desetiletí,“ uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. Pamětní medaile z roku 2012 jsou beznadějně vyprodány a jejich hodnota za čtyři roky vzrostla až o 80%. „Číslované zlaté medaile, kterých byla pouhá stovka, se v současnosti obchodují zhruba za 45 000 Kč, emisní cena byla přitom nastavena na 25 000 Kč. Věříme, že nové medaile budou přijaty stejně pozitivně, a že se také stanou cenným a vyhledávaným sběratelským artiklem,“ doplnil Jokl.

Lícní strany medailí vystihují aspekty jednotlivých rolí Václava Havla. Umělecký přínos dramatika světu je vyjádřen koláží složenou z názvů jeho děl. Disidentův vzdor dává najevo vítězné gesto vyjádřené vztyčenými prsty znázorňujícími písmeno „V“. Prezidenta pak charakterizuje silueta Hradu. „Medaile fungují jako jeden celek, vyskládané do trojúhelníku vytváří nezaměnitelné havlovské srdce symbolizující pravdu a lásku, která musí zvítězit nad lží a nenávistí,“ upřesňuje Jokl.

Česká mincovna v těchto dnech spouští prodej zlatých a stříbrných sad pamětních medailí. Pro zájemce jich je připraveno 400 ks zlatých a 1 000 kusů stříbrných za cenu 41 950 Kč (zlaté) resp. 4 950 Kč (stříbrné).

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz.

Autor / zdroj: Martin Ježek

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA