MAGAZÍN / Zajímavosti

Popis: Nejdelší pružina.
Nejdelší pružina.
9.9.2016

Nové zápisy v České databance rekordů

Nejdelší pružina a rekordně veliké omalovánky Čtyřlístek. Před pár dny zaevidovala pelhřimovská Agentura Dobrý den dva "dlóóóuhéééé" rekordy.

Nejdelší pružina

Pěkně vyhlížejícím rekordem oslavila výročí 65 let od zahájení výroby pružin firma HŽP, a. s. v Prostějově : uspořádala akci „65 let života pružin“, při které 241 návštěvníků složilo v průběhu 4 hodin pomocí 241 segmentů pružinu o rekordní délce 39,765 m. Průměr pružiny činil 107,5 cm, měla 120,5 závitů a v rozvinutém stavu by dosáhla délky 421,75 m.

Největší omalovánky

Časopis Čtyřlístek, který je zapsán v České knize rekordů jako nejdéle vycházející dětský komiks v České republice, uspořádal pro návštěvníky svého stánku v rámci Olympijského parku Rio-Lipno 2016 pokus o rekord ve vybarvování omalovánek na „nekonečné“ roli papíru. V průběhu 17 dnů bylo vybarveno 240 metrů předtištěných čtvercových obrázků z titulních stran časopisu Čtyřlístek o šířce 38,5 cm. K vybarvení účastníci, kterých v konečném součtu bylo 4 669 (1 846 dospělých, 2 823 dětí), používali především fixy, ale také pastelky, vodovky a tempery.

Nejdéle vycházející dětský komiks

Časopis Čtyřlístek je v rámci České republiky fenoménem v oblasti komiksu, který vychází nepřetržitě již přes 47 let (první číslo spatřilo světlo světa 15. května 1969). Jeho čtyři hlavní hrdinové (vynálezce Myšpulín, jedlík a silák Bobík, kuchařka Fifinka a strašpytel Pinďa) žijí ve společném domku ve fiktivní obci Třeskoprsky, jimž byly předobrazem severočeské Doksy, v jejichž blízkosti má tvůrce a ilustrátor komiksu Jaroslav Němeček chalupu. Poblíž se pod hradem Bezzubem (Bezděz) nachází rybník Blaťák (Máchovo jezero). Časopis, jehož první příběhy vymyslel sám ilustrátor a později se jeho spoluautory stali přední scénáristé (Ljuba Štíplová jej spoluvytvářela 39 let), vychází aktuálně v nákladu 53 000 výtisků, a to v počtu 20 čísel ročně.

Autor / zdroj: Miroslav Marek

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Praha obnovuje meze a remízky. Končí s pěstováním monokultur na svých polích

Jedním z nástrojů, jak bojovat proti klimatickým změnám, výkyvům počasí a suchu, je bránění nadměrné erozi půdy. Praha proto na svých polích zakládá n

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA