MAGAZÍN / Zajímavosti

Popis:
11.5.2016

Kilová pamětní mince k výročí Karla IV. se v České mincovně vyprodala v rekordním čase

Stříbrná kilová stodolarová mince s vyobrazením Karla IV. se vyprodala za rekordně krátkou dobu. Jeden exemplář stál téměř 40 tisíc korun a k mání jich bylo celkem 100.

První polovina nákladu našla své majitele za první týden. Jak se výročí narození největšího Čecha přiblížilo, vzrostla i poptávka po prestižní minci s jeho portrétem. Druhá polovina nákladu se prodala téměř naráz, v intervalu několika h odin v noci na dnešek. Takové tempo prodeje v Jablonci nad Nisou dlouho nezažili.

Marketingový manažer České mincovny Lukáš Jokl k tomu uvedl: "Z takto enormního zájmu je vidět, že kdo koupil, neprohloupil. Emise byla striktně omezena a měla číslované certifikáty. Její sběratelská cena zřejmě již teď poskočila o několik procent směrem vzhůru. Šance ji získat od Mincovny je již pouze v případě, že někdo ze zájemců svůj exemplář odřekne."

Exkluzivní mince z ryzího stříbra s Karlem IV. váží rovný kilogram, v průměru měří 90 milimetrů a lis musel vynaložit sílu 600 tun, aby plastiku vyrazil do drahého kovu.

Její menší verze je však stále ještě k mání. V Jablonci nad Nisou ji razí z jedné trojské unce stříbra. Emisní náklad je 1 000 kusů a zájemce za ní zaplatí 1 450 Kč.

"I když všechny tyto mince mají nominální hodnotu, jako platidlo by nebyly zrovna praktické, minimálně ta kilogramová by se Vám ani nevešla do peněženky," dodává s úsměvem Lukáš Jokl s tím, že všechny pamětní mince mají podstatně větší uměleckou a investiční hodnotu, než tu nominální.

Další unikátní mince s Karlem IV.

Česká mincovna se tématu Karla IV. bude věnovat i v dalších týdnech. V tuto chvíli pracuje na zlaté dvouuncové minci se společným portrétem Karla IV. a Jana Lucemburského. Emise je plánována na červenec. Náklad je omezen na pouhých 200 kusů.

Setkání s rodovými následníky

Mincovna vydává také sérii čtyř zlatých mincí reprezentujících velké události a díla z éry Karla IV. Zlaté mince mají své patrony, kteří svůj osobní exemplář přijdou převzít k soše Karla IV. na Křižovnické náměstí v Praze.

Více informací naleznete na internetových stránkách www.ceskamincovna.cz.

Autor / zdroj: Martin Ježek

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA