MAGAZÍN / Krása a zdraví

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
23.8.2017

Počet spermií mužů v západním světě klesl od roku 1973 o skoro 60 procent

A teď poněkud intimní zpráva o našich nebo vašich spermiích. Vědci provedli dosud největší studii, nebo lépe, pospojovali všechny velké studie na toto téma do jedné. A zjistili velmi neradostnou věc. Počet spermií mužů v západním světě klesl od roku 1973 o skoro 60 procent. Jinými slovy, dnešní muži disponují asi jen dvěma pětinami spermií mužů z doby, kdy hitparádám vévodil třeba Paul McCartney, Chris Christoferson nebo skupina Sweet. Kdo si to pamatuje? A co hůř, pokles je kontinuální a nezastavuje se. Studie byla provedena skoro na 50 tisících mužích v 50 zemích Evropy, Ameriky, Austrálie a Nového Zélandu.

Rozhovor Petra Šimůnka s vedoucím úseku Andrologického centra Fakultní nemocnice Brno – doc. MUDr. Igorem Crhou, CSc., vysílaný 18. srpna 2017 v relaci Den podle… na ČRo Plus.

Jaké jsou vlastně příčiny toho, že západní muži, zrovna západní muž, přicházejí o spermie a mají jich čím dál tím méně? Dvě pětiny stavu oproti roku 73.

Taková příčina, která by byla nejblíže pravdě, se intenzivně hledá už asi od 90. let, kdy se objevila první studie, na kterou ta stávající navazuje. To byla studie Carlsonové. Ta hodnotila vývoj nebo průměrnou koncentraci spermií a dalších ukazatelů od 40. do 90. let. Během těch 50 let se průměrná hodnota snížila asi ze 110 milionů na 60 milionů spermií na jeden mililitr. Stávající studie hodnotí období od roku 1980 do roku 2011, čili 32 let. Počty mužů zařazených do studie jste uváděl velmi přesně. Studie prokázala v těch základních parametrech průměrnou koncentraci spermií a celkový počet spermií, pokles byl v té koncentraci asi 0,8 procenta za rok. Takže za sledované období byl v těch parametrech pokles kolem 32 procent. V některém parametru to bylo až mezi 50 či 60 procenty. Čili ten pokles tam de facto potvrdili, tento trend trvá od 40. let 20. století do těch 90. A nyní od 80. let přibližně do roku 2011.

Pane doktore, má to nějaké důsledky pro plodnost mužů?

Z těch dalších významných zjištění, která v této studii nejsou uvedena, je taky několikanásobný nárůst zhoubných nádorů varlete, který se zhruba od 80. let zvyšoval asi trojnásobně, nebo čtyřnásobně. Přesné údaje mají urologové. A další závažné změny v oblasti mužského genitálu jsou jednak narůstající počet nesestouplých varlat a narůstající počet špatného vyústění močové trubice na penisu, takzvané hypospadie.

Pane doktore, má to nějaké důsledky? O příčinách nevíme, ale...

Ty příčiny jsou právě asi obecnější. Předpokládá se, že těmi hlavními faktory jsou v době, kdy vzniká varle (zhruba 6., 7. týden nitroděložního života) určité látky – molekuly, endokrinní disruptoři. Ten termín disruptoři nám už říká, že to je molekula nebo molekuly, které jsou schopné narušit vývoj.

Čili člověk se s tím menším počtem narodí, není to až během života?

Většinou se právě předpokládá, že ty různé faktory jsou molekuly, které připomínají molekuly ženských hormonů, které tam můžou ovlivnit vývoj (jsou to ftaláty, zplodiny cigaretového kouře). Jsou to molekuly, které připomínají řídící molekuly, které určí a nastartují určitou buňku, že se dostane z bodu A do bodu B.

Pane doktore, když to obrátím z příčiny, jaké jsou důsledky? Čím dál tím víc dětí se rodí asistovanou reprodukcí. A ovlivňuje tohle plodnost mužů?

Je to základní ukazatel. A s tím souvisí plodnost mužů. Ano, koncentrace, celkový počet spermií koreluje s tím, že čím je lepší spermiogram, tím je větší pravděpodobnost, že ty spermie budou mít dobrou schopnost oplodnit vajíčko.

A obráceně.

A obráceně. Neznamená to absolutně, mohou být někdy až překvapivě nízké hodnoty spermiogramu, ale ty spermie jsou schopné vajíčko oplodnit. A naopak, můžou být vysoké koncentrace spermií a ty spermie tu určitou funkci postrádají.

A teď matka všech otázek. Mohou to muži nějak zvrátit? Nějak zlepšit? Životosprávou, tím, jak se chovají?

Do určité míry, ano, čili záleží, do jaké míry je třeba už to varle poškozené v průběhu vlastního vývoje, v průběhu života z těch ukazatelů, které poškozují tvorbu spermie, to je třeba kouření většího počtu cigaret. Uvádí se, že dozrávání spermií může poškodit někdy i vysoká teplota. Někdy to mohou být třeba i infekce...

Ale životosprávou to můžeme ovlivnit, aspoň trochu?

Dobrá životospráva ovlivní zase celkový dobrý životní stav. A s tím pak souvisí i lepší funkce tady té zárodečné žlázy a těch zárodečných buněk.

Andrologické centrum Fakultní nemocnice Brno

Andrologické centrum zajišťuje veškerá potřebná vyšetření a léčbu neplodnosti muže bez zbytečného opakování vyšetření a návštěv více zdravotnických zařízení. Příčiny neplodnosti muže mohou být nejrůznějšího charakteru, proto se na činnosti centra podílí i urologové, genetici a sexuologové Fakultní nemocnice Brno.

Autor / zdroj: FN Brno

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA