MAGAZÍN / Krása a zdraví

Popis: MUDr. Martin Jan Stránský, ředitel Polikliniky na Národní v Praze.
MUDr. Martin Jan Stránský, ředitel Polikliniky na Národní v Praze.
11.11.2016

Nejezte antibiotika zbytečně, chřipku ani nachlazení nevyléčí

Odolnost k antibiotikům má na svědomí více než 700 000 úmrtí ročně na světě, z toho 25 000 v Evropě. Přesto se v České republice jejich užívání stále zvyšuje.

„A to nejen zbytečným předepisováním lékaři, ale i tím, že si je až příliš často ordinujeme doma sami,“ konstatuje MUDr. Martin Jan Stránský, ředitel Polikliniky na Národní v Praze. Podle posledního celoevropského průzkumu každý druhý člověk netuší, že antibiotika nejsou proti nachlazení a chřipce účinná a pětina z nás je dokonce naposledy užívala právě v souvislosti s léčbou chřipky. Při volbě vhodné léčby je tedy nutné vědět, co je původcem onemocnění. „Například nachlazení je virová infekce způsobující zánět sliznic nosu a hrdla,“ říká MUDr. Martin Jan Stránský. „Léčit ho antibiotiky je naprosto zbytečné a mylné – na viry totiž neplatí. Navíc časté užívaní antibiotik vede k rezistenci vůči nim. Nejméně třetina bakterií, které jsou jedním z nejčastějších původců hospitalizovaných pacientů, je odolná minimálně proti jednomu druhu antibiotik zařazeného do celoevropského sledování stavu citlivosti k antibiotikům.“

Na očkování proti chřipce je právě vhodný čas

Namísto antibiotik bychom si měli „naordinovat“ očkování. Chřipka je odpovědná za rozsáhlé epidemie s rychlým šířením napříč populací, s těžším průběhem s možností dlouhodobějších následků či vážných komplikací a dokonce úmrtí. Podle dostupných údajů je každoročně kvůli komplikovanému průběhu chřipky v českých nemocnicích hospitalizováno zhruba 16 000 lidí a kolem 2 000 jich zemře. Jen VZP zaplatila v roce 2014 za léčbu pacientů s chřipkou více než 33 milionů korun. Celkově chřipka ročně „vysaje“ ze státní kasy téměř miliardu korun. „Chřipka se zpravidla hlásí mezi prosincem a únorem, listopad je tedy tím nejvhodnějším obdobím k očkování. K vytvoření dostatečného množství protilátek dojde do dvou týdnů,“ ubezpečuje MUDr Stránský z Polikliniky na Národní.

Vakcíny proti chřipce snižují počet hospitalizací a zachraňují mnoho lidských životů. Doporučovány jsou zejména těm, kteří každodenně přicházejí do styku s mnoha lidmi, například manažerům, úředníkům, učitelům či zdravotníkům. Očkování je vhodné i pro vysoce rizikové skupiny obyvatelstva, kam patří senioři, malé děti, těhotné ženy a lidé žijící s podporou medikamentů.

Autor / zdroj: MgA. Kateřina Havelková

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA