MAGAZÍN / Krása a zdraví

Popis:
27.10.2016

Sedavé zaměstnání jako nejnebezpečnější práce na světě

Bolesti zad spolu s hypertenzí byly v roce 2014 podle výsledků Evropského výběrového šetření nejčastější chronickou nemocí u mužů i u žen v České republice. Nemoci krční či bederní páteře přiznalo 19 % mužů a 25 % žen zejména ve středním a vyšším věku. Bolestí však trpíte více, než si připouštíte. Nebolí vás jen záda, ale také kolena či loket… Proč si za to můžete sami?

Díky sedavému životnímu stylu, který má až 70 % Čechů, se stále častěji objevují potíže s bolestí kolenou. A to zejména u lidí do 40 let. Sedíte často s ohnutými koleny? Zvyšujete tlak na kolenní čéšku stejně, jako když volíte nevhodnou obuv. Napadlo vás někdy třeba utíkat v lodičkách po kostkách? V tom případě je jedno, jak kvalitní obuv je, kolena budou trpět tak i tak.

Bolest zad způsobuje pracovní neschopnost

Bolesti zad jsou v současnosti na 2. až 3. místě příčin pracovní neschopnosti. Bolestmi zad trpí nejčastěji lidé ve věku 30 – 45 let, častěji trápí ženy než muže a nejčastější příčinou bolestí jsou takzvané funkční poruchy, zejména blokády, které znamenají omezení pohyblivosti jedné či více částí páteře. Tyto obtíže vznikají v důsledku nesprávného zatížení páteře a mají tendenci se vracet. Významný vliv na vznik i průběh bolesti zad a páteře má právě pracovní prostředí, a to jak pracovní podmínky, tak i jiné faktory (např. nespokojenost s prací, pracovní zátěž, nepřirozená pracovní poloha, či podoba pracovního místa).

Co s tím? „Zejména při práci s počítačem bychom proto měli dodržovat alespoň základní opatření, které bolestem pomohou předejít,“ radí fyzioterapeut Karel Novák a dodává: „Sem patří nejen pravidelné cvičení a pracovní přestávky, ale především samotná úprava pracovního místa.“

Chcete léčbu nebo prevenci?

  • Braní léků proti bolesti může způsobovat obtíže zažívacího traktu. Řada volně prodejných analgetik obsahuje, byť v malé dávce, nesteroidní analgetika. To může po delším užívání vést k problémům. Riziko nežádoucích účinků stoupá s věkem.
  • Aplikace gelů může být příčinou kožní reakce – ekzému, zarudnutí, pálení či svědění. O fototoxických a fotosenzitivných reakcích na sluníčku ani nemluvě.
  • Operační terapie může znamenat další pooperační komplikace, nejčastěji zánětlivé.
  • Následný klidový režim v teple vás může dohnat k šílenství.

Jak se tedy zbavit problémů s bolavými zády? Prevencí! Nacvičujte správné držení těla, zapracujte na kondičce, vyhýbejte se rizikům, choďte plavat, upravte si pracovní místo i postel a dobře spěte. A pravidelně cvičte! To potvrzují i lékaři v HMO Group v Seattlu, kteří představili výsledky 12 týdenního pozorování klientů s bolestmi zad a konstatovali, že vysoce účinným terapeutickým cvičením je jóga. S tím souhlasí i lektor Jógy pro zdravá záda: „Je třeba pochopit, že z pohodlí domova nebo z rychlé terapie není možné dosáhnout dlouhodobého zlepšení. Je to jen řešení akutního stavu, ale regenerace musí přijít z vlastního zapříčinění, snahy a vůle se sebou něco udělat. Pokud k tomuto přesvědčení člověk dojde a nemá-li ještě příznaky, které by musel řešit lékař, je možné, že nová terapie ´Jóga pro zdravá záda´ pomůže nalézt řešení.“

Sexy jehly nechte doma

Nebo snad chcete, aby trpěla páteř, kyčle, kotníky i chodidla najednou? Nevolte obuv s podpatkem vyšším než 3 cm zejména, pokud máte nadváhu nebo jste velmi mladá. A už vůbec ne, pokud jste těhotná – měníte polohu plodu v děloze.  Při chůzi v podpatcích se mírně nakláníte dopředu a zbytek těla na to reaguje zmenšením oblouku spodní páteře u beder. I pouhé stání přetěžuje svaly na zádech a lýtkách a způsobuje bolesti zad.

Co s tím? Pro zmírnění bolesti protáhněte před obutím i po vyzutí lýtkové a zádové svaly. Obuv kupujte až odpoledne, kdy máte chodidla nejvíc roztáhnutá. Pokud se vysoké nohy nehodláte vzdát, zkuste nosit platformu, ve které nohy tolik netrpí.

Bolest nebo tenisový loket?

Pokud provádíte často fyzicky náročnou jednorázovou zátěž – nahazujete omítku, ryjete záhon nebo štípete dříví, hrozí vám tenisový loket. Příčinou je nadměrné zatěžování svalů nejen při sportu, ale i u manuálně pracujících, kteří vykonávají neustále jeden pohyb bez odpočinku. Nejdříve bolest přehlížíte, po pár dnech to bude nepříjemné, ale po týdnu začne bolest a už nic nevezmete do ruky. Po šesti týdnech bolest přechází do chronické formy. Jak ale poznáte, že se nejedná o obyčejnou bolest? Na dolním konci pažní kosti si na každé straně nahmatáte jeden hrbolek. Na ten, který se nachází na vnější straně, se upínají svaly zadní strany předloktí a pokud bolí právě ten, jedná se o nebezpečný tenisový loket.

Co s tím? Prevencí jsou krátké a časté přestávky, při kterých protáhnete namáhané svaly. Ohlásila se bolest? Pak omezte činnost, díky které bolest vznikla. Můžete ji tlumit i protizánětlivými mastmi a gely, ale omezit inkriminující činnost je nejdůležitější. Pokud obtíže přetrvávají, navštivte ortopeda, protože díky nesprávně vedené léčbě je velmi obtížné vyléčit chronickou formu onemocnění. A operaci nechcete.

Nestíháte? Od teď už ano

Vhodné pohybové návyky rozvíjí například on-line kurz Jógy pro zdravá záda, který vychází z výuky základních vývojových pozic blahodárně obnovujících a regenerujících tělo. Práce s dechem, s vlastním tělem a vědomou pozorností obnovuje základní přirozené pohybové vzorce, které pak umožňují optimální pohyb i v lekcích různých stylů jógy. „Kurz je vhodný pro všechny, kteří cítí potřebu věnovat péči svým zádům,” zakončuje Václav Krejčík.

Autor / zdroj: Katka Hadvigová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA