MAGAZÍN / Krása a zdraví

Popis:
24.10.2016

Vše o odstranění mateřských znamének

Mohou být neškodnou a přirozenou okrasou obličeje či těla, ale i zdraví nebezpečnou hrozbou. Řeč je o mateřských znaménkách, která na sobě ve větším či menším množství najdeme každý. Liší se svou velikostí, tvarem i barvou, s některými se narodíme, některá se objeví v průběhu života.

Jedním z nejčastějších kožních projevů jsou tzv. pigmentové névy – skvrnky obsahující pigmentové buňky s melatoninem, barvivem, které má na svědomí zbarvení našich očí, vlasů či kůže. Dalšími jsou všem dobře známé pihy nebo modře či červeně zbarvené pupínky. Ať už se jedná o ten či onen typ znamének, pro jejich nositele mohou být z různých důvodů nepohodlná. Každý z nich má ale poměrně jednoduché řešení, a tím je se jich zbavit.

Krása či zdraví

Často jsou na vině zdravotní důvody. Většina znamének není nebezpečná, ale varovným signálem by měla být jakákoli změna jejich tvaru, ohraničení, barvy, velikosti a vyvýšení či naopak poklesnutí. Mohou totiž signalizovat bujení zhoubného melanomu. Na pozoru byste se měli mít před těmi tmavě zbarvenými, nepravidelně tvarovanými a zvětšujícími. Přehnaný strach mnohdy vyvolají vystouplá, hmatatelná, nápadnější znaménka, ta skutečně riziková se však častěji skrývají i za miniaturní velikostí.

Až dvojnásobné riziko vzniku melanomu číhá na jedince s velkým počtem znamének (uvádí se počet mezi 50 a 90). Velkou roli hraje genetika, frekvence a délka výskytu na sluníčku v dětství, ale i v dospělosti. Pouhá dvě spálení prý mohou zvýšit riziko v průměru až dvakrát. Ve větším ohrožení jsou i lidé s příliš nízkým fototypem, tedy světlým odstínem pleti. Čím více pigmentu totiž máte, tím je kůže vůči působení slunečního záření odolnější. „Lidé fototypu I a II jsou ke tvorbě pih náchylnější, stejně tak obyvatelé míst s větší sluneční aktivitou či ztenčenou ozonovou vrstvou,“ vysvětlila MUDr. Helena Reisingerová, dermatoložka kliniky Mediestetik.

Některá znaménka jsou ale nežádoucí třeba jen díky svému umístění, které může být buď nepraktické kvůli větší náchylnosti k jejich stržení, nebo neestetické.

Laser nebo skalpel?

Pokud trpíte fobií ze skalpelu, nemusíte mít obavy, znaménko je možné odstranit i neinvazivně pomocí laseru. „Laserový zákrok je téměř bezbolestný a nevyžaduje dlouhodobé hojení. Jeho hlavním cílem je minimální zásah do okolní tkáně znaménka, z toho důvodu je tato metoda nejšetrnější. Ušetří vás stehů a také následných nevzhledných jizev,“ uvedla dále MUDr. Reisingerová. Ne všechna znaménka jsou ale vhodná pro zásah laserem a pokud jsou jen kosmetickou vadou, není hrazen pojišťovnou. Cena zákroku se pak pohybuje mezi 600 až 1000 Kč. Vždy si ale ověřte pracoviště, které s lasery pracuje, nechte si ukázat certifikát k přístrojům a o vašem problému se poraďte s dermatoložkou.

Odstranění znaménka skalpelem také nebolí. Jedinou nepříjemností je aplikace injekce s anestezií. Tento způsob odstranění znaménka však vyžaduje delší dobu rekonvalescence, hojení šité rány trvá delší dobu a vyžaduje zvýšenou opatrnost. Například první tři dny byste místo neměli vůbec namáčet. Pokud se jizva dobře vyhojí, zhruba po týdnu musíte na vyndání stehů. Je třeba mít také na paměti, že po zhojení zůstane jizva.

S jizvami si poradí laser

Pokud jste zákrok podstoupili chirurgicky a trápí vás viditelné následky, nezoufejte. Dodatečně jde laserem odstranit i vzniklou jizvu. Ideální je pro toto ošetření frakční laser. „Frakční laser tepelně stimuluje tkáň, čímž vyvolává smrštění jizvy a vyrovnání nerovnosti pokožky, aniž by narušoval její svrchní vrstvu,“ popsala metodu dermatoložka kliniky Mediestetik MUDr. Helena Reisingerová. Ošetření nebolí a zjizvená tkáň postupně mizí. Laser navíc stimuluje produkci kolagenu a tím dochází k rychlé obnově pokožky.

Terapie krémy

Jako o další možnosti léčby pigmentových kožních projevů se hovoří o kosmetických přípravcích. Speciálně vyvinuté krémy pracují na základě zmražení, oddělení či zesvětlení znaménka. Účinnými látkami jsou např. Krevnice kanadská, rostlina využívaná také k léčbě kožních rakovinových onemocnění, dále niacin, laktát sodný či látka s názvem alpha-arbutin, která zpomaluje tvorbu melatoninu. Je však obtížné s určitostí říci, jaké konkrétní krémy jsou či nejsou skutečně účinné. „Pokud nesnesete představu jehel a skalpelů, můžete zkusit krém. Na trhu však existuje poměrně málo přípravků, které slibují úplné odstranění mateřských znamének a většina z nich neúčinkuje,“ tvrdí minnesotský dermatolog Lawrence E. Gibson. Někteří odborníci se shodují dokonce i na jejich negativním působení.

Autor / zdroj: Markéta Hellingerová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA