MAGAZÍN / Krása a zdraví

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
25.7.2016

Pro Čechy je opálená kůže víc sexy, přitom se bojí rakoviny

Strach z vážného onemocnění dokáže potrápit mnoho z nás. Přesto si stále neuvědomujeme vážnost některých lékařských doporučení a cíleně ohrožujeme náš zdravotní stav. Například potřebou mít opálenou pokožku. Ta je totiž podle průzkumu e-shopu Lekarna.cz pro 80 % dotazovaných Čechů víc sexy než kůže světlá, i když stejný podíl se rakoviny kůže bojí.

I přes zvýšenou osvětu a prevenci v boji proti nádorovým onemocněním kůže, si stále mnoho Čechů neuvědomuje rizika, jaké přináší neopatrné opalování. 80 % z téměř tisícovky dotázaných, z nichž převážná část byly ženy se zájmem o zdravý životní styl, zodpovědělo, že je pro ně opálená kůže víc sexy, zatímco zbylých 20 % preferuje přirozenou barvu kůže. Přesto má 80 % respondentů strach z onemocnění rakovinou kůže, ukazuje průzkum.

Přitom už pouhé jedno spálení může být nebezpečné. “Každé spálení kůže zvyšuje riziko vzniku melanomu. Zvláště opatrní bychom měli být u dětí," uvedla MUDr. Helena Reisingerová, dermatoložka z Mediestetiku.

Znalosti o tom, jaké přípravky vybírat a jak je správně používat Čechům stále očividně chybí. Jen necelých 40 % dotázaných dokáže správně interpretovat, co znamená "SPF 20", 35 % lidí dokonce používá i prošlé opalovací přípravky. Opalovací přípravky by přitom měly být spotřebovány během jednoho roku, tudíž do další letní sezóny.

Nebezpečí nadměrnému se vystavení slunečního záření si ale uvědomujeme. Jen 3 % dotázaných se před sluníčkem příliš nechrání, zatímco 2/3 respondentů jsou při ochraně pokožky před sluncem čím dál opatrnější. To se projevuje i na prodeji opalovacích přípravků. „Zvýšený prodej opalovacích prostředků zaznamenáváme ještě před hlavní sezónou, během května a června, kdy se hlavně maminky připravují na léto a nakupují především kvalitní značky a přípravky, které se dobře roztírají a vstřebávají, jsou voděodolné a hypoalergenní. To platí i pro letošek, kdy jsme navzdory horšímu počasí zatím prodali o 20 % více opalovacích prostředků než loni,“ řekl Milan Duda, marketingový ředitel e-shopu Lekarna.cz.

Melanom, zhoubný nádor, za který může nekontrolovatelný růst pigmentových buněk, ale i jeho vzácnější obdoby bazaliom a spinaliom se dají chirurgicky odstranit. Pokud je tedy objevíme včas. Je dobré si všímat, jak se na kůži objevují nebo mění pihy a znaménka; zejména ty černé, mnohobarevné a nepravidelně tvarované naznačují, že něco nesedí.

I když se ale zdá, že je všechno v pořádku, k lékaři preventivně zamiřte jednou ročně. "Dermatolog dokáže rizikové znaménko rozpoznat pouhým pohledem. Má-li u některého podezření, diagnostikuje ho pomocí specializovaného přístroje, takzvaného dermatoskopu," dodala MUDr. Reisingerová. Tak může kožní lékař znaménko zvětšit až padesátkrát; když podezření přetrvá, část znaménka se odebere a podrobí rozboru.

Autor / zdroj: red

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Praha obnovuje meze a remízky. Končí s pěstováním monokultur na svých polích

Jedním z nástrojů, jak bojovat proti klimatickým změnám, výkyvům počasí a suchu, je bránění nadměrné erozi půdy. Praha proto na svých polích zakládá n

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA