MAGAZÍN / Krása a zdraví

Popis:
18.6.2016

Posilte organismus vitamínem C. Ale jak?

Možná je to zvláštní, ale na podpoře imunity je potřeba pracovat celý rok, nejen v zimě. To, že vás v létě trápí viróza a nachlazení může být i důsledkem špatně léčené virózy v minulém období. Přecházení viróz totiž vede k oslabování imunitního systému i k jejich opakování. Zajímali jste se někdy o to, jak může obyčejný vitamín C posílit organismus? Ne nadarmo se mluví o tom, že je to všelék budoucnosti. Proč ale běžné perorální podání nestačí?

„Běžným příjmem vitaminu C z potravy má organismus omezenou schopnost vstřebat celou dávku přes střevní stěnu,“ říká MUDr. Martina Čapková z polikliniky I. P. Pavlova a dodává: „Je-li potřeba významněji podpořit detoxikační schopnost organismu, tvorbu syntézu žlučových kyselin, zlepšit vstřebávání železa z trávicího traktu, zvýšit syntézu kolagenu a nastartovat imunitu jedince, je vhodné podat vitamín C ve vyšší dávce infuzní formou.“

Není vitamín jako vitamín

Běžná dávka vitamínu C, který získáte z potravy, stačí zdravé populaci. „Větší účinnost je prokázána infuzním podáním, protože je tak možné dosáhnout vyšší hladiny vitamínu C v krvi. Tuto terapeutickou hladinu není možné dosáhnout perorálním podáním vitamínu C ani v maximálních dávkách,“ upozorňuje MUDr. Čapková a dodává: „Ošetření vitamínem C s epoužívá především u pacientů se sníženou imunitou, po těžkých infekcích po chemoterapiích nebo jako prevence virových a bakteriálních onemocnění u rizikových osob v populaci.“

Ptáte se proč? Se zvyšováním dávky vitaminu C v potravě postupně dochází k nasycení transportních kapacit a dalším zvyšováním perorální dávky už absorpce nenarůstá.  Při podáni dávky 200 mg se vstřebá 100 % podaného množství vitamínu C, z dávky 1000 mg méně než 50 % (tj. méně než 500 mg).

Co infuzní forma vitamínem C obnáší? Jedná se o dvacetiminutovou proceduru, která je obdobná jako odběr krve. Vyškolená zdravotní sestra zajistí žilní vstup stejným způsobem, jako když se odebírá krev. Vstup se spojí s infuzním setem vysokodávkovaného vitamínu C, vitamín se dostane přes žilní vstup do celého těla a během 20 minut je procedura hotová a pacient může odejít domů.

Je to vědecky dokázáno!

Aktuální vědecké poznatky však ukazují, že při výrazně vyšších plazmatických koncentracích vitamínu C (10- až 100násobek běžné plazmatické koncentrace), kterých lze dosáhnout pouze infuzí, se začne projevovat příznivý podpůrný efekt vitamínu C. Významný efekt je zaznamenán u onemocnění, jako snížená imunita, infekční onemocnění chronického i akutního charakteru, kardiovaskulární choroby zejména ateroskleróza, hypertenze, deprese, demence, autoimunitní onemocnění, zvýšený cholesterol – dislipidémie, hormonální dysbalance, degenerativní onemocnění kloubů, osteoporóza, nádorové onemocnění, stavy po chemoterapiích a ozařování. Vysokodávkovaný vitamín C se využívá se i ve sportovním lékařství, kdy díky zvýšenému výkonu organismu je zvýšena poptávka tkání po vitaminu C v rámci zachování optimálně fungujících fyziologických funkcí.

Obvykle se terapie doporučuje pro prevenci imunologických,  kardiovaskulárních,  infekčních onemocněni a chronicky zánětlivých reakci podávat jednu  infuzi vitamínu C  7,5 g týdně v nejrizikovějších obdobích (jaro/podzim), toto schéma dávkovaní  pozitivně ovlivňuje nejen imunitní, ale také nervový a kardiovaskulární systém, podporuje jaterní funkce, pozitivně působí na regeneraci svalové tkáně a díky zvýšené tvorbě kolagenu urychluje hojeni a zpevňuje stabilizační systém pohybového aparátu.

Autor / zdroj: Katka Hadvigová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA