MAGAZÍN / Krása a zdraví

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
25.4.2016

Představujeme nejčastější mýty kolem očí

Kolem očí a zraku se vznáší celá řada mýtů. Že oči dostávají nejvíce zabrat, když sledují televizi? Že šilhání u dětí se s věkem napraví? Že vám kontaktní čočky zapadnou do oka? Že konzumace mrkve ubere dioptrie? Nebo že si čtením v šeru kazíte oči? A představte si, že všechno může být jinak…

Ne, šilhání u dětí není normální. Čím dříve vadu objevíte, tím je větší naděje na její odstranění. Kontaktní čočky nemohou zapadnout do oka, protože není kam. Oko pokrývá tenká blána, která je spojená s vnitřní stranou očního víčka. Sledování televize zblízka je u dětí typické a dávno se ví, že záleží na velikosti televize - ta určuje, jak má dítě sedět daleko. A zde jsou nejdiskutovanější mýty, na které se ptáte očních lékařů.

Mýtus č. 1 - Čím víc mrkve sníte, tím lépe uvidíte

Není pochyb o tom, že mrkev má pro naše tělo nespočet zdravotních plusů. Obsahuje mj. vitamín A, který pomáhá snižovat riziko očního onemocnění, ale dle výzkumu z roku 2007 na University of Wisconsin stačí k ochraně zraku pouze malé množství vitamínu - jedná se o čtvrtinu průměrně velké mrkve.

Mýtus č. 2 - Alergici nesmějí používat kontaktní čočky

"Alergie mohou narušit běžné užívání kontaktních čoček s plánovanou dobou výměny. Před aplikací čoček je vhodné aplikovat do očí kapku antialergika a po patnácti minutách vložit čočku. Doporučeno je přechodně používat jednodenní čočky, které večer z oka vyjmeme a zahodíme, a zároveň před spaním aplikovat jednu kapku antialergika. Ideální je i přes den častěji kapat do oka kapky bez alergenů - lépe se tak odplavují alergeny z povrchu oka," radí MUDR. Marko.

Mýtus č. 3 - Čtením v šeru si kazíte oči

Celá řada vědců se zabývala vyvrácením tohoto mýtu. Úspěšně. Pokud si čtete v šeru, oči sice budou vyčerpanější a vy unavenější, ale jedná se pouze o vedlejší efekt, který s poškozením očí nemá nic společného.

Mýtus č. 4 - Čočky jsou nevhodné při práci na počítači

"Pravdou je, že při soustředění méně mrkáme, proto je výměna slz pod kontaktními čočkami nedostatečná a snižuje se i zásobení rohovky kyslíkem," říká oční lékař MUDr. Štefan Marko. Neznamená to však, že není možné nosit kontaktní čočky. "Řešením je používání silikon-hydrogelových kontaktních čoček a roztoku s garantovaným zvlhčujícím účinkem. Je to například roztok Biotrue, který spojuje tři bio-inspirované inovace: jeho pH je stejné jako pH zdravých slz, obsahuje lubrikant přirozeně se vyskytující v očích, díky němuž zůstane čočka vlhká a komfortní během celého dne, a do třetice spojuje inovace inspirované fyziologií očí v kombinaci s duálním systémem dezinfekce."

Mýtus č. 5 - V klimatizovaném prostředí čočky dráždí oko

"V plně klimatizovaných prostorách bez možnosti větrání je vhodné zvolit čočky s nižším obsahem vody a roztok, který po dobu ošetření čočky v pouzdře vytvoří na jejím povrchu hydratační síť," vysvětluje MUDr. Marko. Doporučuje roztoky, které ještě 20 hodin po vložení čočky do oka uchovají asi 40% hydrataci na povrchu čočky, což zaručuje pohodlí při nošení. Dále radí doplnit hydrataci čočky pomocí kapek s obsahem čisté kyseliny hyaluronové bez konzervačních látek (Hyal-Drop).

Mýtus č. 6 - Při sportu není dobré mít čočky

"Správně aplikovaná kontaktní čočka zajistí dokonalý zrak bez rušivých elementů i při prudkých pohybech hlavy a těla. Konkrétně nejsou vymezené typy kontaktních čoček pro jednotlivé druhy sportů," vysvětluje MUDr. Marko. "Pro prašné prostředí je doporučeno použití jednorázových kontaktních čoček, pro náročné vícedenní vysokohorské túry jsou vhodné čočky s prodlouženým nošením. Na běžné aktivity je ideální kvalitní roztok na dezinfekci a uchování čoček. Proti vyplavení čočky v bazénu či jako ochrana před bazénovou chemií můžeme používat plavecké brýle. Koupání ve stojatých vodách i v termálních koupalištích je pro čočky obzvlášť rizikové, pokud se mu nevyhnete, použijte jednorázové čočky a po koupání vydezinfikujte spojivkový vak."

Autor / zdroj: Katka Hadvigová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA