MAGAZÍN / Krása a zdraví

Popis:
5.11.2015

Herci Čtvrtníček i Plodková si vyzkoušeli život v kůži revmatika

Vzít do ruky lžičku nebo otevřít zašroubovanou lahev – obyčejné věci, se kterými denně svádí bolestivý boj pacienti s revmatoidní artritidou. S chorobou žije v Česku přes 100 tisíc lidí všeho věku.

Až polovina z nich končí kvůli nevratnému poškození kloubů v invalidním důchodu. Na důsledky nemoci upozorňuje kampaň Revma výzva, kterou v říjnu spustily neziskové organizace Revma Liga a Ústav lékového průvodce. Jejími tvářemi se stali známí čeští herci, kteří si vyzkoušeli speciální rukavice simulující omezený pohyb kloubů. Kampaň potrvá do 18. listopadu, kdy se pro veřejnost uskuteční benefiční divadelní představení v Divadle Palace Praha.

„Naší snahou je vysvětlit veřejnosti, s jakými těžkostmi se musí potýkat nemocní s revmatoidní artritidou a jak negativně nemoc zasahuje do jejich života,“ říká předsedkyně pacientské organizace Revma Liga Edita Müllerová.

Revmatické choroby si lidé mylně spojují se stářím, ve skutečnosti však postihují všechny věkové kategorie. Výjimkou nejsou ani děti. „Často jde o mladé lidi v produktivním věku, které onemocnění zasáhne ze dne na den a vyřadí je z normálního života,“ popisuje předseda České revmatologické společnosti ČLS JEP Prof. MUDr. Jiří Vencovský, DrSc. „Dříve se věřilo, že jde o nemoc kloubů, dnes víme, že příčinnou je autoimunitní zánět, kdy se imunita pacienta obrací proti němu samotnému. Nejsou známy důvody, proč se tělo takto zachová. Roli mohou hrát genetické faktory, spouštěčem může být stres nebo infekce. U části nemocných může ke vzniku onemocnění přispívat i kouření,“ říká prof. Vencovský.

Revmatoidní artritida způsobuje nemocným zánětlivé otoky kloubů. Zprvu postihuje klouby na rukou, může se rozšířit na velké klouby, krční páteř i vnitřní orgány. S rostoucí aktivitou nemoci dochází k poškození kloubů, které je nevratné. Lékaři musí následky často řešit chirurgickými zákroky. Pacienti v nejtěžším stupni onemocnění zpravidla končí v trvalé invaliditě. Odborníci upozorňují, že negativní důsledky nemoci může zastavit včas zahájená intenzivní léčba, a to včetně moderní biologické léčby.

Kampaň chce upozornit také na omezenou dostupnost moderní biologické léčby v ČR pro pacienty v časnějších fázích nemoci. „Zatímco v zahraničí užívá biologickou léčbu až 30 % vhodných pacientů, u nás jsou to jednotky procent. Hlavní bariérou jsou finance. Cena léčby se totiž pohybuje mezi 200 až 300 tisíci korun ročně na jednoho pacienta. Podle rozhodnutí Lékové komise z roku 2001 může být tato léčba hrazena jen pacientům, kteří dosáhli nejtěžšího stupně onemocnění. Bohužel pacienti v tomto stádiu jsou už často v invalidním důchodu a nemohou společnosti vracet náklady vynaložené na léčbu. Chceme na stávající situaci upozornit a přispět ke změně. Státu se vyplatí investovat do účinné léčby včas, aby dokázal takového pacienta zachovat déle práceschopného,“ vysvětluje Edita Müllerová.

Nemocné revmatiky podpořili v kampani známí čeští herci – Jakub Žáček, Jana Plodková, Iva Pazderková, Jiří Vyorálek a Petr Čtvrtníček. Ti všichni si na kameru vyzkoušeli speciální rukavice, které vyvinuli vědci Technologického institutu v americké Georgii. Rukavice omezují pohyb prstů a snižují sílu stisku, umí tak zprostředkovat podobný pocit, jaký běžně zažívají pacienti s revmatoidní artritidou. Více informací najdete na www.revmavyzva.cz.

Autor / zdroj: Jana Běhalová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA