MAGAZÍN / Krása a zdraví

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
26.10.2015

Únik moči, nemocné srdce, přechod. Dá se bránit neduhům stáří?

V České republice žije podle Českého statistického úřadu více než 17 % obyvatel starších 65 let. Průměrná délka zdravého života je přitom zhruba 63 let. S podzimem života tedy přicházejí zdravotní obtíže a rizika, s nimiž se starší organismus nedokáže vyrovnat tak dobře jako dříve.

Ve stáří tělo ochabuje, ztrácí sílu i výkonnost a provází jej změny, které komplikují život. Podívejte se na nejčastější zdravotní obtíže, které trápí většinu lidí ve vyšším věku. A také na to, zda se jim dá nějak předcházet.

Nemocný je téměř každý senior, nejčastěji kardiovaskulárně

Když je člověk mladý, musí obyčejně bojovat s akutními a krátkodobými onemocněními. Výskyt vážných a život ohrožujících nemocí není tak častý. V seniorském věku se ale naopak objevují zdravotní obtíže, které jsou dlouhodobé nebo dokonce trvalé. Statistiky ukazují, že procento nemocnosti seniorů u nás je nezvykle vysoké. Jedním či více chronickými problémy totiž trpí přes 90 % lidí starších 70 let. Nemocné srdce a cévy přitom ohrožují až 75 % seniorů starších 65 let, přičemž polovina z našich babiček a dědečků má zvýšený tlak. Bezmála 20 % seniorů musí dožít se zažívacími problémy a ve velkém jim zdraví komplikuje také cukrovka. S nemocnými klouby a kostmi si zase musí poradit více než 42 % seniorů. Lékaři v tomto případě nejčastěji diagnostikují osteoporózu, kdy jsou kosti křehčí a lámou se. Ohebnost kloubů a celkovou pohyblivost ztěžuje artróza a objevuje se i snížená obratnost a schopnost koordinace těla. „Častou komplikaci představuje také inkontinence, tedy problém s udržením moči, která postihuje více než 200 tisíc lidí ve věku nad 65 let. Kolem 60 let jsou ohrožené také ženy rakovinou prsu. Nádory se přitom vyskytují u 4 % seniorů,” vysvětluje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan. Ne všechny zdravotní obtíže jsou ale chronické, přestože často bývají následkem dlouhodobě zakořeněného problému. S akutní příhodou se setkají až dvě třetiny seniorů, přičemž zhruba 20 % je každoročně hospitalizováno.

Muži versus ženy

Údaje Českého statistického úřadu také ukazují, že obecně zdravější jsou ženy. Jejich průměrná délka zdravého života je totiž 64,6 let, zatímco u mužů je to 62,2 let. Ženy jsou také hospitalizovány v průměrně vyšším věku. Pro představu, s diagnózou nemoci oběhové soustavy se ženy setkávají průměrně v 71 letech, muži již v 66 letech. Nejvyšší rozdíl je přitom v oblasti poranění, otravy a následků vnějších příčin, kdy rozdíl mezi seniory a seniorkami je téměř 14 let. Oproti tomu například Alzheimerovou chorobou trpí podle Ústavu zdravotnických informací a statistik ČR až 67 % žen. Také inkontinencí trpí dvakrát častěji ženy než muži. Významný podíl na zdraví ve stáří mají také fenomény, s nimiž tradičně zápasí obě pohlaví. Jedná se o menopauzu u žen a andropauzu u mužů.

„Zatímco ženy se musejí vyrovnávat s utlumením funkce vaječníků a sníženou produkcí hormonu estrogenu, které vyvolávají návaly horkosti, výkyvy nálad a celkovou emocionální labilitu, u mužů dochází častěji k úbytku svalové hmoty, fyzické výkonnosti a zvyšující se únavě. Přesto může mít část mužů podobné problémy jako je tomu u žen, tedy již zmiňované návaly či náladovost. Muži zároveň začnou přicházet o vlasy a zeslabuje se pokožka, proto jsou pro stáří typické kouty nebo pleš. V oblasti břicha se také začíná výrazněji ukládat tuk a dochází k oslabení kostní hmoty. Andropauzu doprovázejí i srdeční a cévní onemocnění a zvyšuje se riziko cukrovky,” přibližuje Petr Galle ze společnosti Vegall Pharma, která ženám nabízí přírodní preparát Sarapis plus a mužům preparát Sarapis pro muže. Oba výrobky obsahují mateří kašičku, která má pozitivní vliv na přechod jak u žen, tak u mužů.

Na své zdraví myslete již v mládí

Přestože je stárnutí přirozený biologický proces a délka života i zdravotní obtíže určuje především dědičnost, to, jak se nám ve stáří bude dařit po zdravotní stránce, můžeme ovlivnit i my sami. Velký význam pro zdraví v seniorském věku má totiž životní styl, stravovací návyky, fyzická aktivita a pohyb v čistém prostředí, kde na organismus nepůsobí škodlivé látky. Některé nemoci, které trápí seniory, se také rozvíjejí již ve středním věku a naplno rozpukají až po dlouhých letech. Typickým případem takových onemocnění je ateroskleróza neboli kornatění tepen a cukrovka. Předejít dalším klasickým problémům, s nimiž se lidé staršího věku setkávají, například bolestem při chůzi, zadýchávání nebo ochabování svalů, můžeme pravidelným fyzickým tréninkem a utužováním těla a svalstva v průběhu celého života. Skryté závažnější nemoci lze také odhalit pravidelnými preventivními prohlídkami u lékaře a neignorováním příznaků, které mohou signalizovat možné budoucí obtíže.

Autor / zdroj: Pavel Turčan

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA