MAGAZÍN / Krása a zdraví

Popis:
18.10.2015

Podzim, rýma a nachlazení. Jak se bránit zánětu vedlejších nosních dutin?

S podzimem se k nám kromě padání listí blíží i období nemocí z nachlazení. Ty se projevují např. rýmou, zvýšenou tělesnou teplotou či kašlem a jsou způsobeny především virovou infekcí.

Většina lidí postižených těmito obtížemi nepotřebuje specifickou léčbu a vystačí si se svou domácí lékárničkou. Virová infekce, například chřipka či nachlazení, způsobuje otok a zanícení sliznice vedlejších nosních dutin. Avšak zánět vedlejších nosních dutin je dobré nepodceňovat, rychle léčit a předejít tak různým komplikacím. Víte, jak jej rozpoznat?

Zánět nosních dutin je velmi časté infekční onemocnění. Viry se nejprve dostávají do kontaktu s nosní sliznicí, která je proti nim sice velmi dobře vybavena, ale častokrát se infekci neubrání. Přicházejí tedy projevy kašlání a smrkání a viry následně napadají vedlejší nosní dutiny. V zánětlivém prostředí se mohou uchytit bakterie, které způsobí superinfekci. Čirý výtok zhoustne a změní barvu, po několika dnech jeho intenzita zeslábne až do úplného vymizení.

Trocha latinského názvosloví aneb jakou nemocí to vlastně trpíte

Zdánlivě banální onemocnění mají samozřejmě i své latinské názvy. Klasická rýma, jejímž hlavním příznakem je výtok z nosu a ucpaný nos, se nazývá rinitida. Pokud se k těmto příznakům přidá i tlak v oblasti vedlejších nosních dutin a bolest hlavy, bude se nejspíše jednat o sinusitidu, tedy o zánět vedlejších nosních dutin. "Označení rhinosinusitis se používá v případě současného zánětu nosní sliznice a vedlejších nosních dutin. Obě tyto nemoci ale mohou existovat samostatně, resp. zánět dutin zpravidla nasedá na zánět nosní sliznice, ale není to pravidlem - kupř. zánět čelistní dutiny může vzniknout i bez rýmy a to v případě třeba stomatogenní etiologie - lidově zánětu zubu," komentuje MUDr. Michal Lazák, praktický lékař.

Nepříjemná akutní sinusitida je charakterizována minimálně dvěma z následujících příznaků: ucpaným nosem, bolestí hlavy nebo zvýšeným výtokem z nosu. Vzhledem k tomu, že jde velmi často o zánět horních cest dýchacích, mohou se projevovat i další příznaky: pocit tlaku v oblasti vedlejších nosních dutin, bolest vystřelující do ucha, porucha čichu, nevolnost, apatie nebo teplota až horečka.

Příčiny vzniku nemocí z nachlazení

Na podzim se začíná výskyt nemocí z nachlazení zvyšovat, největší počet případů se objevuje však na přelomu roku a pokračuje až do března. Virům se v této době daří zejména kvůli tomu, že jsou naše sliznice vysušené od suchého vzduchu z topení. Nosní sliznice je oslabená a není schopna se virové infekci ubránit. Lidé na podzim a v zimě často přecházejí ze zimy do tepla, a to se může rovněž podepsat na obranyschopnosti. Vliv na rozvoj zánětu dýchacích cest má také nesprávná životospráva, nedostatek spánku a stres. MUDr. Michal Lazák dodává: "V praxi převažuje akutní rhinitida, resp. rhinopharyngitida (zánět nosohltanu) - běžné banální virové onemocnění horních cest dýchacích. Sinusitida v souvislosti s akutními respiračními infekty je zpravidla až komplikací."

Jak rýmu a bolest vedlejších nosních dutin léčit?

Hlavním cílem léčby je uvolnit dýchací cesty, potlačit infekci a zabránit tak vzniku chronického onemocnění. Nasazení systémové antibiotické léčby by se mělo odvíjet od stavu nemocného a záleží na zvážení lékaře, zda pacientovi antibiotika nasadí, nebo ne.

Obecně je léčba založena na lécích s antimikrobiálním účinkem a lokálních či celkových dekongestivech, tedy lécích na léčbu rýmy nebo zánětu vedlejších nosních dutin. Záněty vedlejších nosních dutin jsou často provázeny bolestmi, a proto je vhodným lékem např. Ibalgin Grip 200 mg/5 mg. Obsahuje fenylefrin hydrochlorid a ibuprofen. Fenylefrin uvolňuje ucpaný nos, snižuje otok v nosní dutině, a tím zmirňuje tlak, který může způsobovat bolest hlavy. Ibuprofen je účinný proti zánětu, bolesti a otoku. V případě, že po pěti dnech léčby dochází ke zmírnění příznaků a jejich intenzity, následuje fáze doléčení, která bývá někdy problematická. Pokud ale ani po deseti dnech léčby příznaky neustupují, praktický lékař by měl zvážit konzultaci s odborným lékařem.

Význam prevence

Správnou prevencí můžete onemocnění z nachlazení předejít. Posilujte imunitu, zvyšte pozornost při výběru oblečení, podávejte dostatečné množství vitaminů, přiměřeně se pohybujte na čerstvém vzduchu a omezte cestování v dopravních prostředcích.

Autor / zdroj: Katka Hadvigová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA