MAGAZÍN / Krása a zdraví

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
21.9.2015

Každé 3 sekundy roku 2015 onemocní jeden člověk Alzheimerovou chorobou, říkají aktuální průzkumy

21. září je již několik let Světovým dnem Alzheimerovy choroby. Jeho cílem je zvýšit povědomí o nejrozšířenější formě demence a upozornit na rizika, která nemoc přináší a která se podle posledních výzkumů mohou týkat každého z nás.

Podle dat Mezinárodní federace pro Alzheimerovu chorobu (ADI) totiž onemocní tímto typem demence každé 3 sekundy jeden člověk na světě. Přírůstek nových nemocných za rok 2015 bude podle ADI celkem 9,9 milionu, což je o 30% více, než předpoklad pro rok 2010.

Aktuálně na světě trpí Alzheimerovou chorobou celkem 46, 8 milionu nemocných. Toto číslo ovšem rapidně stoupá. „Jen v České republice se za uplynulých 10 let výskyt Alzheimerovy choroby zvedl až o 50%,“ říká Jaroslava Jůzová, zakladatelka sítě Alzheimercenter. ADI předpokládá, že se počet nemocných bude každých 20 let zdvojnásobovat, v roce 2030 by při aktuálním trendu mělo být na světě téměř 75 milionu nemocných, v roce 2050 již téměř 132 milionu. „Trendu odpovídá i poptávka po službách našich zařízení, která zásadně roste. Nemoc se navíc již dávno netýká jen starých lidí. Máme sice stále nejvíce klientů ve věku mezi 60 – 85 lety, pacientů z mladší věkové skupiny v posledních letech ale přibývá. Nejmladší pacientkou, kterou jsme měli v našem zařízení, byla teprve sedmatřicetiletá lékařka,“ upozorňuje Jůzová.

Alzheimerovou chorobou onemocní častěji ženy než muži. Až 70% pacientů tvoří podle Jůzové právě ženy. Nemoc se více týká lidí s vyšším vzděláním nebo vyšší kvalifikací. Mezi pacienty center zabývající se péči o nemocné Alzheimerovou chorobou tudíž najdeme především lékaře, vysoké manažery, právníky nebo herce. Podle statistik ADI je nyní v Evropě 10, 5 milionu nemocných, nové případy onemocnění v Evropě tvoří celou čtvrtinu z celosvětového nárůstu pacientů trpících touto formou demence.

Klíčem k boji s Alzheimerovou chorobou je podle Jůzové aktuálně především její včasné odhalení, medicína totiž nemoc prozatím neumí vyléčit, ale pouze zpomalit. „Léky i speciální terapie umí život prodloužit a zlepšit kvalitu pacientova života. Žít s nemocí při správné péči se zpravidla dá až dvanáct let, přechod z jednoho stádia do druhého je pozvolný. Zpomalit průběh choroby ale lze jen v jejích počátcích. Problémem bohužel je, že mnoho lidí Alzheimerovu chorobu stále nerozezná, její obraz je obecně zjednodušený do příznaků zapomínání, přitom to je pouze jeden z projevů daleko sofistikovanější choroby. Aby bylo možné pracovat s nemocnými co nejlépe a zajistit jim co nejkvalitnější a nejdůstojnější zbytek života je nutné, aby veřejnost věděla, co přesně Alzheimerova choroba je. Jen tak se bude lépe dařit zachycovat stále více rozšířenou nemoc již v prvních fázích onemocnění,“ doplňuje Jaroslava Jůzová.

Autor / zdroj: Vít Rosenbaum

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Den otevřených klecí

S nástupem prázdnin zřejmě zatoužila objevovat krásy Prahy také skupina barevných opeřenců.

Post

Cizinci se chtěli zapsat do historického rázu města. Zadrželi je strážníci

Dva cizinci ve věku 23 a 30 let poničili druhý nejstarší most dochovaný v České republice. Pro své řádění si vybrali Karlův most.

Post

Slávisté v úvodním kole zvítězili nad Zlínem

Sešívaní zdolali v náročném utkání domácí Zlín a po nejtěsnější možné výhře 1:0 vezou domu po prvním kole nového ročníku FORTUNA:LIGY tři body.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA