MAGAZÍN / Krása a zdraví

Popis: Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
18.9.2015

Návštěva u zubaře: Zapomeňte na nebezpečný amalgám

Mnoho pacientů během návštěvy u zubaře stále vyžaduje amalgámové plomby, protože ji hradí pojišťovna. Ta ale pro ústní dutinu není vůbec dobrá.

V některých zubních ordinacích stále lékaři používají amalgám, protože si jej pacienti vyžadují. Amalgám totiž hradí pojišťovna, kdežto bílou plombu si musíte zaplatit. Amalgámové plomby byly ale v mnoha státech, jako jsou například Norsko, Dánsko, Švédsko, zakázány. U nás se stále vedou debaty na toto téma, a i když amalgám obsahuje rtuť, což je extrémně toxický kov, najde se spousta lidí, kteří raději ušetří peníze za kvalitní moderní výplně, než aby mysleli na své zdraví.

Proč někteří čeští lékaři dávají stále prostor amalgámu, když je na trhu dostatek jiných kvalitních materiálů? „Bílá plomba vyžaduje opravdu zkušenou stomatologii a ne každý lékař s ní umí zacházet tak, aby pacientovi sloužila dobře mnoho let,“ uvedl MUDr. Vadym, Sherman, stomatolog kliniky estetické medicíny Mediestetik, která amalgámové výplně nepoužívá vůbec.

Ošetřovaná oblast totiž musí být v naprosté čistotě a suchu, k čemuž slouží izolační membrána kofferdam. „Fotokompozitní výplň se zhotovuje postupně, maximální tloušťka jedné vrstvy může být 2 mm, tak aby došlo k dokonalému vytvrzení UV světlem. Fotokompozitní a keramické výplně jsou absolutně bezpečné a lze je používat pro celé terapeutické spektrum, navíc často tyto moderní výplně lze využívat lépe, efektivněji a pro mnoho dalších indikací než výplně z amalgámu,“ uvedl dále Sherman. Pacienti se nemusí obávat ani toho, že by jim bílá plomba vydržela méně než amalgám. Kvalitně provedená fotokompozitní výplň má trvanlivost 10 i více let. Navíc nehrozí riziko klínového efektu, který může vytvořit právě amalgám a zapříčinit tak například prasknutí zubu. Nový zub vás pak může vyjít na několik desítek tisíc.

V moderní stomatologii kliniky Mediestetik se používají fotokompozitní výplně, dále skloionomerní cementy a keramické výplně. “Fotokompozitní výplně mají široké spektrum použití. Skloionomerní cementy jsou měkčí a používají se více u dětí a jako podložky pod fotokompozitní výplně. Poslední skupinou jsou pak keramické výplně CEREC, které mají nejdelší životnost a nejvyšší kvalitu, ovšem jejich použití se vztahuje zejména na větší defekty a náhrady,“ uzavřel Sherman.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA