MAGAZÍN / Krása a zdraví

11.8.2015

Žampion mandlový chrání proti nádorům a podporuje imunitní systém

Tým rakouských vědců přichází s novou nadějí pro pacienty trpící rakovinou. Nejnovější výzkumy potvrdily léčivé účinky exotického žampiónu mandlového (ABM). Díky obsahu látky D-glukanu mají plodnice této houby protinádorové a antimutagenní účinky a významně posilují imunitu organismu.

„Žampion mandlový byl za posledních 25 let podroben pečlivému vědeckému výzkumu, během nějž vyšlo najevo, že má překvapující protinádorové a antimutagenní účinky. Lze jej tedy využít nejen jako preventivní, ale i léčebný přípravek u řady onkologických onemocnění, například u rakoviny dělohy,“ popisují ve zprávě rakouští experti.

Exotická houba žampion mandlový se vyskytuje v přírodě pouze v Brazílii, v horské oblasti Piedade jihozápadně od Sao Paula. Již v roce 1965 američtí vědci zkoumali plodnice těchto žampionů poté, co zjistili, že všude tam, kde byla houba sbírána a konzumována, byl zaznamenán nižší výskyt rakoviny a místní obyvatelé se tam vyznačovali dlouhověkostí.

Léčebná kúra pomohla i Reaganovi

Později prezident Spojených států Ronald Reagan podpořil léčbu svého kožního nádoru i dlouhodobou konzumací ABM. Tento fakt způsobil, že se ABM stal jedním z nejznámějších potravinových doplňků v celém světě s vědecky zdůvodněnými účinky.

„Biologicky aktivní látky z žampionu mandlového působí proti hepatitis B a C, proti alergiím, proti rakovině, AIDS, snižují všechny typy cholesterolu v krevním séru, snižují krevní tlak a hladinu krevního cukru při cukrovce,“ uvádí portál Proimunitu.cz.

Jedinečné glukany

Podle expertů jsou hlavní léčivou látkou v ABM obsažené polysacharidy – glukany. Ty působí pozitivně na imunitní systém, což podporuje léčbu zhoubných nádorových onemocnění, podporují hojení ran či léčbu infekčních onemocnění. Nejvíce účinných látek ABM se nachází ve zdravých částech plodnice žampionu mandlového.

Houbu je možné sehnat v kamenných i internetových obchodech se zdravou výživou jako sušené plodnice, případně tablety, nálevové sáčky nebo výluhy.

Unikátní zpracování

Nejcennější je zdravá část plodnice, která obsahuje mnohem vyšší množství léčebných látek než například podhoubí. Tím se odlišuje ABM zpracovávané formou extraktu z těchto zdravých částí oproti jiným postupům. Vysoce koncentrované výtažky se vymačkávají ze zdravé části hub a z nich se dalším zpracováním získá prášek, kterým se plní kapsle.

Důležitý je výběr

Dnes existuje řada obdobných přípravků, například sušené plodnice, tablety, nálevové sáčky či různé výluhy. Důležité je si uvědomit, z jakých částí hub je daný přípravek vyrobený a kolik obsahuje účinné látky.

„Mnoho přípravků vyskytujících se na trhu je vyráběno jak z plodnice tak například právě jen z podhoubí žampionu mandlového nebo jiné houby. Podhoubí však obsahuje jen velice malé množství léčebných látek. Dalšími méně účinnými alternativami jsou přípravky, kde se výchozí suroviny při zpracování pouze rozemelou a smíchají s pojivem. Taková přípravek obsahuje kromě pojiva pouze velmi malé množství rozemletých hub a tím pádem i malé množství léčivých látek,“ upozorňuje portál Proimunitu.cz.

Autor / zdroj: Roman Hrůza

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA