MAGAZÍN / Krása a zdraví

26.12.2012

Co jsou to pneumokoková onemocnění?

Pneumokoková onemocnění jsou nemoci způsobené bakterií nazývanou Stretococcus pneumoniae. Jedná se o onemocnění, která probíhají obvykle mírně, ale mohou způsobit i závažné život ohrožující stavy.

Děti do 2 let věku, osoby starší 65 let, osoby se srdečními, plicními chorobami, s cukrovkou, osoby s onemocněním jater, alkoholici, osoby se sníženou imunitou a kuřáci patří mezi ty, kteří jsou ve zvýšeném riziku pro závažný průběh končící často i úmrtím.

Pneumokoková onemocnění se projevují různým způsobem, záleží na části lidského těla, kterou pneumokoky infikují. Nejčastěji pneumokoky napadají plíce, způsobují „zápal plic“, který se projevuje horečkou a třesavkou, kašlem, rychlým a obtížným dýcháním a bolestí na hrudi. Pokud pneumokoky napadnou mozek, způsobí jeho zánět, onemocnění se nazývá zánět mozkových blan a projevuje se ztuhlostí šíje, horečkou, bolestí hlavy a světloplachostí. Poslední, avšak neméně závažné onemocnění, způsobené touto bakterií je tzv. otrava krve. Toto onemocnění se projevuje horečkou, zimnicí a sníženou bdělostí. V tomto případě je mikrob přítomný v krvi.

Pneumokoky také způsobují zhruba polovinu zánětů středního ucha. Pneumokoky se šíří z člověka na člověka kapénkami při kýchání a kašlání. Děti mohou mít bakterii v nose a krku a šířit ji dále, aniž by samy byly nemocné.

Naštěstí jde onemocnění léčitelná antibiotiky, ale bohužel v současné době se celosvětově rozšiřuje rezistence k antibiotikům, snižuje se tak počet antibiotik, která mohou být použita k léčbě závažných pneumokokových onemocnění, a to se stává velmi závažným zdravotnickým problémem. Očkování proti pneumokokům představuje tak důležitý prostředek k zajištění ochrany lidí ve vysokém riziku závažných sekundárních komplikací a úmrtí.

V ČR jsou k dispozici 2 typy vakcín od různých výrobců, vhodné k očkování dětí i dospělých.

Očkování proti pneumokokovým nákazám se podle vyhlášky o očkování například z důvodu vysokého rizika onemocnění provádí u osob umístěných v léčebnách pro dlouhodobě nemocné a v domovech pro seniory.

Vzhledem k tomu, že chřipková infekce významně zvyšuje náchylnost organismu k onemocnění pneumokoky, odborná lékařská veřejnost doporučuje výše popsaným osobám ve zvýšeném riziku onemocnění, očkovat se současně proti oběma nákazám. Nejlepší je obrátit se přímo na vašeho praktického lékaře.

Autor / zdroj: Jana Prattingerová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA