MAGAZÍN / Krása a zdraví

25.12.2012

Jak se vyhnout chřipce?

V lednu a únoru by na severní polokouli měla udeřit nejsilnější chřipková vlna. Již nyní ale 28 zemí EU reportuje zvyšující se míru nemocí podobných chřipce a akutních dýchacích infekcí. Většinou se jedná o chřipku typu A (H3N2), která s sebou přináší těžší příznaky a více komplikuje zdravotní stav.

Chřipka, resp. virus chřipky je záludný především tím, že u něj dochází proměnám, tedy ke dvěma genetickým změnám. Jednou změnou je drobný antigenní posun a druhou závažnější změnou je antigenní zvrat. Jelikož dochází k těmto genetickým změnám viru chřipky, je nutno každoročně připravovat novou vakcínu k očkování. K drobným antigenním posunům dochází poměrně často, kdežto hluboký zvrat genů se objevuje nepravidelně v rozmezí 10 až 40 let.

Virus chřipky se vyskytuje ve třech typech A, B, C. Typ B způsobuje onemocnění jen u lidí a v místních výskytech s postupným šířením. Virus chřipky typu A nenapadá jen lidi, ale také savce, především prasata a ptáky. Mezidruhový přenos byl v přírodě prokázán a u člověka byl potvrzen přenos z prasat. Ptačí i prasečí chřipka, která vyvolala v roce 2009 pandemii, patřila právě k typu A. Tento typ způsobuje explozivní epidemie.

Dle očekávání, WHO doporučuje zemím s rozvíjejícími se očkovacími sezónními programy nejvyšší prioritu pro očkování těhotným ženám (vyskytuje se vyšší riziko úmrtí nebo vážných komplikací, například narození mrtvého dítěte, smrt novorozence, předčasný porod nebo snížená hmotnost novorozence). V roce 2009 s chřipkou typu A byla v New Yorku pravděpodobnost hospitalizace těhotné ženy 7.2krát vyšší a hospitalizace s vážným případem chřipky 4.3krát vyšší než hospitalizace netěhotných žen. Riziko vážné infekce v těhotenství je zvýšené i u astmatiček, diabetiček a obézních žen. Další rizikové skupiny jsou děti mez 6 a 23 měsíci, od dvou let do pěti, starší lidé, lidé s chronickým onemocněním, pracovníci ve zdravotnictví a lidé mezinárodně cestující, patřící do některé z rizikových skupin.

Jak se chovat?

„K nespecifickým opatřením při předcházení respiračním infekcím a chřipce patří dodržování zásad zdravého životního stylu jako je životospráva, sport, otužování a v neposlední řadě dostatečný přísun potřebného množství vitamínů, zejména vitamínu C, nejlépe v jeho přirozené formě a to konzumací čerstvé zeleniny a ovoce,“ říká MUDr.Šárka Matlerová a pokračuje: „Nejvhodnější způsob prevence chřipky je očkování. Současná vakcína obsahuje aktuální kmeny viru chřipky A i B a je určena zejména osobám se závažnějším onemocněním srdce, plic, ledvin a cukrovkou, u nichž by chřipka mohla výrazně zhoršit jejich zdravotní stav. Rovněž možnost očkování by měly zvážit i zdravé osoby pečující o své zdraví, pro které by onemocnění chřipkou vedlo k ekonomickým ztrátám z důvodu nepřítomnosti v práci.“ Očkování pro osoby s uvedeným závažným onemocněním a pro osoby nad 65 let věku je hrazeno ze zdravotního pojištění.

Ruce pryč od obličeje aneb jak se vyhnout chřipce. Odborný časopis Clinical Infectious Diseases uveřejnil studii o přenosu chřipkových virů z člověka na člověka. Nejvíce lidí se podle ní nakazí vlastní rukou. Průměrný člověk si za hodinu sáhne na obličej kontaminovanou rukou prý téměř čtyřikrát, což výrazně zvyšuje riziko nakažení.

Nejlepší ochrana je proto:
* Pravidelně si myjte ruce mýdlem a vodou
* Omývejte klávesnici, mobil a kliky u dveří
* Zakrývejte si ústa kapesníkem, když kýcháte
* Házejte papírové kapesníčky po použití do koše

Autor / zdroj: Katka Hadvigová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Post

Ztracenou dcerku vrátili strážníci do otcovy náruče

V Praze 8 se čtyřletá holčička při projížďce na kole ztratila svému otci. Sama ujela 5,5 km, u trojského kanálu ji strážníci našli a v pořádku vrátili

Post

Poradenské centrum pomůže živnostníkům a podnikatelům na osmičce

Praha 8 otevřelo v KD Ládví Poradenské centrum živnostníků a podnikatelů na osmičce. Poradna pro živnostníky a podnikatele je provozována ve spoluprác

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA

Aktivní Dítě