MAGAZÍN / Krása a zdraví

15.12.2012

Nejrizikovější místa a bezpečnostní tipy, jak dětským úrazům předcházet

Ze statistik pojišťoven vyplývá, že téměř čtvrtina úrazů se dětem přihodí doma. Rodiče navíc pořádně neví, jak těmto úrazům předcházet.

„Pády dětí do prosklených ploch v domech a bytech jsou potom hlavní příčinou řezných poranění. Rodiče navíc pořádně neví, jak těmto úrazům předcházet,“ doplňuje Ivan Pavlíček, ředitel společnosti NEXT, která řeší komplexní zabezpečení bytů a domů. Odborník současně rodiče upozorňuje na riziková místa v domácnostech a nabízí jim i několik tipů, jak bezpečnost svých dětí zvýšit.

Balkonové dveře patří k nejrizikovějším plochám

Zatímco dospělí si mohou následky svých činů uvědomovat, děti žijí ve světě fantazie, mají hlavu v oblacích, jsou zbrklé a v zápalu hry nedomýšlí důsledky svého chování. Děti si během dovádění nevšimnou skleněné tabule dveří, narazí do ní hlavou či rukou a pořežou se o střepy. „Mezi nejčastější místa, kde k těmto úrazům dochází, patří kuchyně, ložnice, obývací pokoje a místnosti s balkonovými dveřmi. Prosklená plocha těchto dveří patří v domácnostech k nejrozměrnějším. Z hlediska příčiny vzniku řezného poranění dětí jsou proto balkonové dveře zároveň nejvíce rizikové. To samé platí i pro populární francouzské dveře, u kterých mnozí lidé neznají tloušťku skla nebo neví, zda je prosklená plocha zabezpečena proti proražení již od výrobce. K dalším rizikovým místům patří schodiště se skleněnými prvky nebo skleníky na zahradě,“ říká ředitel společnosti NEXT Ivan Pavlíček.

Skleněné výplně v domácnosti je vhodné zabezpečit

Úrazy dětí by v takovém rozsahu nemusely vůbec existovat, kdyby rodiče dostatečně dbali na prevenci. Prvním krokem je zabezpečení balkonových dveří, oken a dalších míst s rozměrnými prosklenými plochami. Řešení v tomto smyslu představují speciální bezpečnostní fólie, které jsou vhodné na všechny typy hladkých skel. Aplikují se pouze z vnitřní strany a dají se použít i na skleněné konferenční stolky, na plochy zrcadel, na skleněné vitríny, části konferenčních stěn a další rizikové povrchy.

Bezpečnostní fólie zabrání roztříštění skla

Bezpečnostní fólie ztěžuje rozbití skla prohozením předmětu nebo pádem dětí do skleněné výplně. Když už dojde k rozbití skla, na rozbité ploše se vytvoří „pavouk“, ale sklo se nevysype a zůstane v rámu. Nevzniknou tedy žádné střepy a dítě se vlastně nemá o co pořezat. Investice do bezpečnostní fólie navíc stojí jen pár set korun. Náklady na její pořízení jsou minimální v porovnání k tomu, jakou službu fólie rodičům zajistí, nemluvě o ochraně zdraví jejich potomků. „Je bohužel škoda, že rodiče mají v otázce prevence veliké mezery a zabezpečení domácnosti řeší až v okamžiku, kdy už jejich dítě leží v nemocnici. Nerozumím tomu, proč rodiče čekají na to, až se jejich ratolesti něco stane, když mohou nebezpečné.

Zranění dětí v číslech

V České republice jsou úrazy nejčastější příčinou úmrtí dětí. Každé páté dítě ročně prodělá minimálně jeden úraz, který vyžaduje lékařské ošetření, a bohužel více než 200 dětí a dospívajících každoročně v důsledku úrazu umírá. Zatímco v minulosti lékaři ošetřovali nejvyšší počet úrazů v období letních prázdnin, v současnosti patří mezi nejrizikovější měsíce září, leden, únor a březen. Nejčastěji dochází ke vzniku úrazu ve školním (28,9 %) a v domácím prostředí (25,8 %). Rodiče českých školáků navíc často nevědí, jak úrazům dětí předcházet.

Autor / zdroj: Radek Václavík

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Praha obnovuje meze a remízky. Končí s pěstováním monokultur na svých polích

Jedním z nástrojů, jak bojovat proti klimatickým změnám, výkyvům počasí a suchu, je bránění nadměrné erozi půdy. Praha proto na svých polích zakládá n

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA