MAGAZÍN / Krása a zdraví

22.4.2011

Nepoužívejte pesticidy v okolí škol, děti kvůli nim hloupnou, vyzývají ekologové

K omezení používání pesticidů ve veřejných parcích, v okolí škol a na dětských hřištích vyzvalo v pátek Centrum pro životní prostředí a zdraví české úřady. Sdružení se odvolává na americké studie, podle kterých mohou pesticidy ohrožovat vývoj mozku dětí a snižovat jejich inteligenci.

Centrum pro životní prostředí a zdraví se už se svou výzvou obrátilo na ministerstvo zemědělství, zdravotnictví a životního prostředí. Po všech třech rezortech chce, aby se zasadily o omezení používání pesticidů ve veřejných parcích, v okolí škol, na dětských hřištích a sportovištích nebo v okolí nemocnic.

Sdružení poukazuje na americké vědecké studie, které ve čtvrtek zveřejnil lékařský časopis Environmental Health Perspectives. Vědci sledovali hladinu vybraných pesticidů a jejich metabolitů v krvi nebo v moči matek a také vývoj zdravotního stavu jejich dětí.

"Studie přinášejí důležité informace o tom, že některé pesticidy mohou negativně ovlivňovat vývoj mozku dětí už během jejich nitroděložního vývoje, což může vést ke snížení inteligence a dalších mentálních schopností dětí," uvedl ke zveřejněným výsledkům lékař Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Výzkumy prováděly University of California-Berkeley, Columbia University a Mount Sinai School of Medicine. Dvě studie sledovaly několik stovek velkoměstských obyvatel New Yorku a jedna zemědělskou komunitu v Kalifornii. Výzkum byl zahájen koncem 90. let 20. století a sledoval zdravotní stav dětí od jejich nitroděložního vývoje až do věku šesti až devíti let. Výsledky studií mají ukazovat, že vystavení pesticidů v době nitroděložního vývoje může vést u dětí k nižšímu IQ.

Na větší regulaci pesticidů už pracuje ministerstvo zemědělství. Připravuje návrh Národního akčního plánu k udržitelnému užívání pesticidů. V koordinační pracovní skupině připravující akční plán je zastoupeno několik ministerstev a úřadů, Svaz měst a obcí a asociace výrobců pesticidů a zemědělců. Sdružení si však stěžuje, že nejsou v pracovní skupině zastoupeny žádné nevládní neziskové organizace a nikdo tak nezastupuje spotřebitele.

Centrum pro životní prostředí a zdraví je občanské sdružení založené v roce 2009, které se věnuje hlavně především problematice nebezpečných chemických látek a znečištění ovzduší.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Sparta doma porazila Baník

Sparta si na svém hřišti už potřetí v roce 2019 poradila s Baníkem Ostrava. O vítězství 2:0 se přičinil hlavně Martin Hašek, který vstřelil obě branky

Post

Expedice Tomáše Petrečka se na K2 dostala do výšky 8100 m.n.m. bez použití kyslíku

Výprava ve složení Tomáš Petreček, Marek Novotný a Pavol Lupták vyrazila v půlce července do pákistánské části Himalájí. Trojice měla v plánu usilovat

Post

Počet odhalených případů domácího násilí v Praze stále patří k nejvyšším

Počet odhalených případů domácího násilí v hlavním městě Praze patří stále mezi nejvyšší v rámci statistik ostatních krajů.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA