KULTURA / Ostatní

4.11.2009

Restaurátoři zkoumají stav Husova sousoší na Staroměstském náměstí

PRAHA

Bronzové sousoší Jana Husa na pražském Staroměstském náměstí je v péči restaurátorů, kteří tu provedou podrobný průzkum stavu sochy před opravou. Stav památky je ale špatný, sdělil pražský radní pro kulturu Milan Richter (ODS).

Při prvním otevření sousoší čekalo na restaurátory i jedno překvapení, podařilo se jim zde nalézt reliéfní podobiznu Karla Havlíčka Borovského. "Zhotovitelé sochy ji zřejmě do útrob památníku vložili na protest proti Rakousko-Uherské monarchii, která nepovolila slavnostní odhalení hotového díla v roce 1915," uvedla Petra Hoftichová z Galerie hlavního města Prahy.

Sousoší Jana Husa trápí zejména vnitřní koroze a rozpad spojovacích a nosných materiálů. "Bronzové pláty sochy totiž spojují železné šrouby, které s bronzem reagují a urychlují korozi. Kdyby se socha neopravila, hrozilo by, že se rozpadne," vysvětlil Richter. Cenu i rozsah oprav odhadne statický a restaurátorský průzkum. Podle restaurátorů je to otázka měsíců.

Bronzové sousoší Jana Husa je dílem Ladislava Šalouna ve spolupráci s architektem Antonínem Pfeifferem. Vybudování pomníku inicioval Vojta Náprstek, základní kámen byl položen v roce 1903. Dílo bylo dokončeno v roce 1915. Slavnostní odhalení pomníku ovšem úřady Rakouska-Uherska zakázaly. Úctu k pomníku a k osobě Jana Husa, lidé vyjádřili tím, že přicházeli s květinami, kterými pomník pokryli. V roce 1926 byl pomník doplněn o pochodně a o nápisy. V přední části pomníku je citát Jana Husa: "Milujte se, pravdy každému přejte". Vzadu stojí nápis: "Kdož jsú boží bojovníci a zákona jeho". Vpravo: "Věřím, že po přejití bouří hněvu vláda věcí Tvých k Tobě se zase navrátí, ó lide český"“, Vlevo: "Živ buď, národe posvěcený v Bohu, neumírej".

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Slavia porazila v poháru Baník a má double

Slavia zvítězila ve finále MOL Cupu nad Baníkem Ostrava 2:0 a jen pár dní po zisku ligového titulu tak zkompletovala po dlouhých 77 letech double.

Post

Slavia v Ostravě remizovala a vybojovala titul

Slavia je podevatenácté ligovým mistrem. Remíza v Ostravě zajistila, že už ji v tabulce již nikdo nepřekoná.

Post

Sparta doma porazila Jablonec

Sparta zvládla poslední domácí utkání této sezony. Ve čtvrtém nadstavbovém duelu porazila Jablonec 2:0, když se o branky postarali netradičně dva obrá

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA