KULTURA / Hudba

Popis: Kühnův dětský sbor.
Kühnův dětský sbor.
7.12.2018

Rybovka v podání 4 generací Kühňat v Rudolfinu

PRAHA

V neděli 9. prosince se ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční již popáté Velký vánoční koncert Kühnova dětského sboru. Více než 200 zpěváků z řad několika generací současných i bývalých členů sboru provede v závěru tohoto mimořádného večera ikonickou skladbu českých Vánoc, Rybovu Českou mši vánoční společně s předními sólisty. Jako host se v první polovině večera představí harfistka Kateřina Englichová.

Kühnův dětský sbor patří mezi nejvýznamnější umělecké soubory v České republice. Se svou více jak osmdesátiletou tradicí je také nejstarším sborem svého druhu u nás, kterým už prošly tisíce dětí. Letošní předvánoční čas oslaví Kühňata kromě celé řady dalších koncertů jedním výjimečným večerem, na kterém se setká na jednom pódiu hned několik generací Kühňat z řad bývalých i současných členů. Koncert vyvrcholí společným provedením Rybovy České mše vánoční za doprovodu orchestru a s vynikajícími sólisty.

„Je to vždycky krásné hudební setkání a mě moc těší, že si s námi zazpívají i některá Kühňata, se kterými jsem před skoro padesáti lety u Kühnova dětského sboru začínal,“ uvedl s úsměvem umělecký ředitel sboru Jiří Chvála.

Koncert se uskuteční 9. prosince od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. V první půli večera se mohou diváci těšit na koncertní oddělení, které se představí se skladbou Ave Maria od francouzského skladatele Camille Saint-Saënse, a perlou duchovní hudby Laudate Dominum od Wolfganga Amadea Mozarta. Následovat bude skladba od jediného současného autora tohoto koncertu Ivana Kurze Kolik andělů se vejde na špičku jehly pro dětský sbor a harfu. Tuto skladbu provedl Kühnův dětský sbor poprvé letos v září na Svatováclavském hudebním festivalu na Moravě, na koncertě bude mít pražskou premiéru. První polovinu pak uzavře oceňovaný cyklus B. Brittena A Ceremony Of Carols. Speciálním hostem první poloviny koncertu bude přední česká harfistka Kateřina Englichová.

Koncert pak vyvrcholí společným provedením “Rybovky” v podání současných a bývalých členů sboru za doprovodu Komorního orchestru Pražských symfoniků, v sólových partech se představí významní pěvci z řad bývalých členů sboru Jana Sibera (soprán), Martina Bauerová (alt), Jaroslav Březina (tenor), Zdeněk Harvánek (bas). Dirigentská taktovka bude patřit profesoru Jiřímu Chválovi, uměleckému šéfovi a sbormistrovi Kühnova dětského sboru.


Kühnův dětský sbor, který v roce 1932 založil sbormistr Jan Kühn, patří k nejvýznamnějším českým hudebním tělesům. Jeho vysokou kvalitu, oceňovanou i ve světě, kde vystoupil již na všech pěti kontinentech, dokumentuje i řada vítězství v různých soutěžích. Sbor například v roce 1998 získal European Grand Prix, kterou jako první na světě dokázal ve španělské Tolose v dalších letech dvakrát obhájit. Sbor má v současnosti více než 900 členů a je tedy i největším sborem u nás. Děti jej navštěvují už od 4 let věku a se sborem tak často doslova vyrůstají a objevují kouzlo zpívání od samých počátků. Řada bývalých členů sboru dnes patří k významným představitelům české kultury, ať už to jsou operní sólisté Jaroslav Březina či Jana Sibera nebo šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek a řada dalších.

Autor / zdroj: Michaela A. Dobrovolná

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Kaple Božího hrobu na Petříně je kompletně zrestaurovaná. Je z ní ozdoba parku

Dlouho zanedbávaná sakrální stavba prošla kompletní restaurátorskou opravou pod dohledem státní památkové péče. Kaple Božího hrobu z roku 1737 se tak

Post

Zajděte si na pivo se starostou Prahy 7

V novém roce se do Prahy 7 vrací cyklus schůzek Se starostou u stolu. Starosta Jan Čižinský a další radní sedmé městské části znovu vyráží do hospůdek

Post

Děti se mohou vydat na vycházky Prahou za zajímavými místy

Pražská informační služba připravila pro děti na leden 2019 vlastivědné vycházky po pražských památkách a zajímavých místech.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA