KULTURA / Hudba

Popis: Kühnův dětský sbor.
Kühnův dětský sbor.
7.12.2018

Rybovka v podání 4 generací Kühňat v Rudolfinu

PRAHA

V neděli 9. prosince se ve Dvořákově síni Rudolfina uskuteční již popáté Velký vánoční koncert Kühnova dětského sboru. Více než 200 zpěváků z řad několika generací současných i bývalých členů sboru provede v závěru tohoto mimořádného večera ikonickou skladbu českých Vánoc, Rybovu Českou mši vánoční společně s předními sólisty. Jako host se v první polovině večera představí harfistka Kateřina Englichová.

Kühnův dětský sbor patří mezi nejvýznamnější umělecké soubory v České republice. Se svou více jak osmdesátiletou tradicí je také nejstarším sborem svého druhu u nás, kterým už prošly tisíce dětí. Letošní předvánoční čas oslaví Kühňata kromě celé řady dalších koncertů jedním výjimečným večerem, na kterém se setká na jednom pódiu hned několik generací Kühňat z řad bývalých i současných členů. Koncert vyvrcholí společným provedením Rybovy České mše vánoční za doprovodu orchestru a s vynikajícími sólisty.

„Je to vždycky krásné hudební setkání a mě moc těší, že si s námi zazpívají i některá Kühňata, se kterými jsem před skoro padesáti lety u Kühnova dětského sboru začínal,“ uvedl s úsměvem umělecký ředitel sboru Jiří Chvála.

Koncert se uskuteční 9. prosince od 19:30 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. V první půli večera se mohou diváci těšit na koncertní oddělení, které se představí se skladbou Ave Maria od francouzského skladatele Camille Saint-Saënse, a perlou duchovní hudby Laudate Dominum od Wolfganga Amadea Mozarta. Následovat bude skladba od jediného současného autora tohoto koncertu Ivana Kurze Kolik andělů se vejde na špičku jehly pro dětský sbor a harfu. Tuto skladbu provedl Kühnův dětský sbor poprvé letos v září na Svatováclavském hudebním festivalu na Moravě, na koncertě bude mít pražskou premiéru. První polovinu pak uzavře oceňovaný cyklus B. Brittena A Ceremony Of Carols. Speciálním hostem první poloviny koncertu bude přední česká harfistka Kateřina Englichová.

Koncert pak vyvrcholí společným provedením “Rybovky” v podání současných a bývalých členů sboru za doprovodu Komorního orchestru Pražských symfoniků, v sólových partech se představí významní pěvci z řad bývalých členů sboru Jana Sibera (soprán), Martina Bauerová (alt), Jaroslav Březina (tenor), Zdeněk Harvánek (bas). Dirigentská taktovka bude patřit profesoru Jiřímu Chválovi, uměleckému šéfovi a sbormistrovi Kühnova dětského sboru.


Kühnův dětský sbor, který v roce 1932 založil sbormistr Jan Kühn, patří k nejvýznamnějším českým hudebním tělesům. Jeho vysokou kvalitu, oceňovanou i ve světě, kde vystoupil již na všech pěti kontinentech, dokumentuje i řada vítězství v různých soutěžích. Sbor například v roce 1998 získal European Grand Prix, kterou jako první na světě dokázal ve španělské Tolose v dalších letech dvakrát obhájit. Sbor má v současnosti více než 900 členů a je tedy i největším sborem u nás. Děti jej navštěvují už od 4 let věku a se sborem tak často doslova vyrůstají a objevují kouzlo zpívání od samých počátků. Řada bývalých členů sboru dnes patří k významným představitelům české kultury, ať už to jsou operní sólisté Jaroslav Březina či Jana Sibera nebo šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek a řada dalších.

Autor / zdroj: Michaela A. Dobrovolná

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Den otevřených klecí

S nástupem prázdnin zřejmě zatoužila objevovat krásy Prahy také skupina barevných opeřenců.

Post

Cizinci se chtěli zapsat do historického rázu města. Zadrželi je strážníci

Dva cizinci ve věku 23 a 30 let poničili druhý nejstarší most dochovaný v České republice. Pro své řádění si vybrali Karlův most.

Post

Slávisté v úvodním kole zvítězili nad Zlínem

Sešívaní zdolali v náročném utkání domácí Zlín a po nejtěsnější možné výhře 1:0 vezou domu po prvním kole nového ročníku FORTUNA:LIGY tři body.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA