PRAHA
V rámci 15. ročníku Pražského workshopu o katetrizačních chorobách dorazí do hlavního města špičky světové kardiologie. Ústředním tématem diskuzí budou nové strategie katetrizační léčby fibrilace síní.
Účast na semináři potvrdil například Francis Marchlinski z Philadelphie, Douglas Packer z Mayo Clinic v Rochesteru, Hiroshi Nakagawa z Oklahoma City nebo Vivek Reddy z New Yorku. Ten k dlouholeté spolupráci s českými kardiology uvedl: "Tato spolupráce mně a mým pražským kolegům přinesla možnost aplikovat nejnovější postupy, což ve svém důsledku umožňuje pacientům být léčeni těmi nejnovějšími technologiemi, které jsou vůbec ve světě dostupné a tím řešit ty nejsložitější arytmie, které jinde ve světě ani není možné léčit."
Přednosta IKEM Josef Kautzner v této souvislosti dodal, že se jedná o nejlepší lékaře z oboru a lze je považovat za "pionýry" katetrizačních ablací.
Srdeční arytmie jsou častým problémem pacientů ve vyspělých zemích, Česká republika také není výjimkou. Nejčastější arytmií je fibrilace síní, která se vyskytuje asi u dvou procent populace. Výhled do budoucnosti není optimistický. Do roku 2030 se očekává zdvojnásobení výskytu tohoto onemocnění. Podobně se zvyšuje i výskyt komorových arytmií po infarktu myokardu.
Pražský workshop proběhne ve dnech 18. a 20. března. Hlavním organizátorem je Klinika kardiologie IKEM a Nadační fond Moderní léčba arytmií. V rámci této akce se uskuteční i přímé přenosy z katetrizačního sálu Kardiologického oddělení pražské Nemocnice Na Homolce.