AKTUÁLNĚ / Společnost

27.1.2010

UNESCO bude v Praze řešit tunel Blanka

PRAHA

Komise UNESCO se na svém středečním jednání se zástupci magistrátu bude zabývat tunelem Blanka, Karlovým mostem i mrakodrapy na Pankráci. Pražská organizace Strany zelených návštěvu komise vítá, silniční komplex Blanka je podle ní největším tunelem pražské radnice.

Cílem návštěvy komise UNESCO je především zjistit dopady stavby tunelu Blanka na městskou památkovou rezervaci.

"Zelení kritizují výstavbu městského silničního okruhu a zejména tunelového komplexu Blanka už od přípravy územního plánu Prahy na konci 90. let minulého století. Tunel Blanka a související stavby devastují jak kvalitu života v městě, tak historický půvab staré Prahy," uvedla předsedkyně pražských zelených Petra Kolínská.

"Městský okruh, který bude sloužit jako kapacitní vnitroměstská dálnice, povede jen několik set metrů od nejvýznamnější české památky - Pražského hradu. Současné vedení města, které je plně v rukou ODS, v podstatě realizuje stavby připravené komunistickými plánovači před více jak 40 lety. Tyto plány však vycházely z naprosto odlišné dopravní situace, než je dnes," dodala Kolínská.

Podle jejích slov však není problém pouze ve výstavbě tunelu Blanka, městský okruh zasáhne do rázu hlavního města i na jiných místech: "Tunel Blanka bohužel není poslední kontroverzní a drahou dopravní stavbou, která se v Praze připravuje. Městský okruh má dále pokračovat přes území Prahy 8 a Prahy 3 do Prahy 10."

Kromě Blanky by měla komise UNESCO při svém středečním jednání se zástupci magistrátu mluvit také o mrakodrapech na Pankráci či o opravách Karlova mostu.

"Já jsem byl delegován za Asociaci sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví, abych se těch jednání zúčastnil. Jsem pozván na 17:45 hodin a naši účast si vyžádalo samotné UNESCO, protože je o postupech při opravách Karlova mostu pravidelně informujeme," sdělil viceprezident asociace Martin Kadrman.

Komisaři UNESCO budou v Praze již podruhé za dva roky. V březnu 2008 do hlavního města přijeli kvůli výškovým budovám na Pankráci.

Autor / zdroj: Mediafax

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Divadlo Na zábradlí v následující sezoně uvede pět premiér

Zatímco s plnou intenzitou běží aktuální sezona, která se v Divadle Na zábradlí nese ve znamení oslav 60. výročí založení, jasné kontury už má dramatu

Post

Jablonec doma otáčel zápas S Duklou

Nelehký zápas s posledním týmem tabulky mají za sebou jablonečtí fotbalisté. Proti Dukle Praha museli otáčet nepříznivý vývoj, obrat zařídili Chramost

Post

291. derby vítěze nepřineslo

Ačkoliv slávisté svého soupeře přestříleli, vítězství se nedočkali. Utkání 28. kola FORTUNA:LIGY skončilo remízovým výsledkem 1:1.

PARTNEŘI

www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA